Παναθηναϊκός Superfoods-ΠΑΟΚ 88-69

Την πρόκριση για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε ο Παναθηναϊκός Superfoods επικρατώντας 88-69 του ΠΑΟΚ στο άδειο από κόσμο ΟΑΚΑ. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Γιάννης Μπουρούσης με 23 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Νίκος Παππάς με 18 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 13-4 στο 4’ με τον Παναθηναϊκό Superfoods να αντεπιτίθεται και να κλείνει τη διαφορά με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (18-19).Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι «πράσινοι» πέτυχαν να πάρουν το προβάδισμα (24-19 στο 11’ και 29-22 στο 13’). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα σερί 8-0 προσπέρασαν στο σκορ με 30-29 στο 15’, όμως το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» στο 44-40. Ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στα ίσια με την έναρξη της επανάληψης (44-44), όμως ο Παναθηναϊκός Superfoods «απάντησε» με ένα σερί 12-2 και ξέφυγε με 56-46 στο 26’. Οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 60-56 1,5 λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 64-57. Στην τελευταία περίοδο οι «πράσινοι» ήταν το απόλυτο αφεντικό του αγώνα και δεν έδωσαν στον ΠΑΟΚ το δικαίωμα να πιστέψει ότι μπορεί να τον κερδίσει. Στο 37’ η διαφορά ανήλθε στους 15 πόντους (83-67), ενώ ο Παναθηναϊκός Superfoods έφτασε στην τελική επικράτηση με σκορ 88-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 44-40, 64-57, 88-69

Παναθηναϊκός Superfoods (Πεδουλάκης): Σίνγκλετον, Ρίβερς 16 (3), Τζέιμς 7 (1), Μποχωρίδης, Καλάθης Π., Φώτσης 2, Παππάς 18 (5), Γκιστ 6 (1), Χαραλαμπόπουλος 2, Λούντζης, Μπουρούσης 23 (1), Καλάθης Ν. 14.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 13 (1), Κόνιαρης, Τσόχλας 6, Τέιλορ 6, Μιλιένοβιτς 11 (2), Γλυνιαδάκης 3, Καραμανώλης, Σάιμπερτ 8 (2), Καμάρας, Μπράιαντ 7 (1), Πέινερς 9, Κλάντον 6.