Παναθηναϊκός Superfoods-Μπασκόνια Γκαστέιζ 69-68

Την 9η νίκη του έπειτα από 14 αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague σημείωσε ο Παναθηναϊκός Superfoods επικρατώντας της Μπασκόνια Γκαστέιζ στο ΟΑΚΑ με 68-68. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» αναδείχθηκε ο Κρις Σίνγκλετον με 23 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης συμπλήρωσε ακόμη 14.

Η Μπασκόνια Γκαστέιζ πραγματοποίησε δυναμικό ξεκίνημα στο ματς και στο 2’ βρέθηκε να προηγείται με 6-0. Η απάντηση του Παναθηναϊκού Superfoods υπήρξε άμεση και στο 5’ προσπέρασε με 9-8, ενώ στο 9’ πήρε διαφορά έντεκα πόντων (27-16), πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 27-18.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και στο 15’ πέρασαν μπροστά με 31-30 και ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 41-37!

Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια και στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, όπου η Μπασκόνια Γκαστέιζ ξέφυγε με 47-38 (21’). Στο 25’ οι «πράσινοι» μείωσαν σε 49-45, ενώ στο 27’ πλησίασαν στους δύο πόντους (51-49). Ωστόσο, και πάλι η ισπανική ομάδα κατάφερε να «χτίσει» μια αξιόλογη διαφορά, που στο 28’ έφτασε τους οκτώ πόντους (49-57). Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ απάντησε με ένα επιμέρους 6-0 για το 57-55 του 29’, με το δεκάλεπτο να κλείνει με 59-55. Στο 34’ οι «πράσινοι» πήραν ξανά το προβάδισμα (62-61) και έφτασαν στη νίκη με 69-68.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 37-41, 55-59, 69-68

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 23 (3), Νίκολς 3 (1), Ρίβερς 4 (1), Τζέιμς 16 (2), Φώτσης, Παππάς, Φελντέιν 6, Γκάμπριελ, Μπουρούσης 3, Καλάθης 14 (1)

Μπασκόνια Γκαστέιζ (Σίτο Αλόνσο): Λάρκιν 6, Πριτζιόνι, Βόιγκντμαν 6, Χάνγκα 12 (1), Μπομπουά 11 (1), Μπλάζιτς, Ντιόπ 10, Τιγί 4, Σενγκέλια 17, Μπάντιντζερ, Λουθ 2