ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός Superfoods 68-72

Νικηφόρα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου του ελληνικού πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός Superfoods επικρατώντας του ΠΑΟΚ στο κλειστό της Πυλαίας με 72-68. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Νικ Καλάθης με 16 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Κρις Σίνγκλετον με 15.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε το ματς με ένα 4-0, όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε για το 8-4 του 3’. Στο 5’ οι «πράσινοι» προσπέρασαν με 11-8 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 20-19. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ διατηρούσε τα ηνία στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου και στο 19’ κατάφερε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά πόντων (27-39) πριν το 42-27 του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν το δεύτερο μέρος με ένα σερί 7-0 (27-46), ενώ στο 24’ ξέφυγαν με +20 (29-49). Στο 27’ ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 49-33, όμως οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 54-33 στο 29’ έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 56-37.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 58-47 στο 33’, ο Παναθηναϊκός Superfoods έκανε το 64-50 στο 37’ και παρότι στο 39’ ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 68-65 τελικά πήρε τη νίκη με 72-68.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 27-42, 37-56, 68-72

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Κόνιαρης, Μαργαρίτης 6, Σάιμπερτ 18 (3), Πέινερς 6, Κλάντον 4, Χρυσικόπουλος 6, Τσόχλας 3 (1), Μακ Φάντεν 16 (4), Μιλιένοβιτς 7, Γλυνιαδάκης 2, Καραμανώλης

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 15, Νίκολς, Φελντέιν 2, Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Καλάθης 16 (2), Τζέιμς, Μποχωρίδης 10 (2), Φώτσης 4 (1), Τζεντίλε 9, Μπουρούσης 2