Παναθηναϊκός Superfoods-Φενέρμπαχτσε 75-80

Τη δεύτερη ήττα του στη σειρά των Play Off της Euroleague με τη Φενέρμπαχτσε γνώρισε ο Παναθηναϊκός Superfoods στο ΟΑΚΑ (75-80). Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 22 πόντους, ενώ ο Κρις Σίνγκλετον προσέθεσε ακόμη 14.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, στο 2’ βρέθηκε να προηγείται με 9-4 και στο 5’ με 16-6! Στο 7’ η Φενέρ μείωσε στον πόντο (16-15) και στο 9’ προσπέρασε με 20-16 τρέχοντας ένα σερί 14-0, πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 22-20. Οι «πράσινοι» μπήκαν καλά στη δεύτερη περίοδο προσπερνώντας με 27-24 στο 12’, με τους Τούρκους να παίρνουν εκ νέου το προβάδισμα (27-28) στο επόμενο λεπτό. Η φιλοξενούμενη ομάδα έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 45-43, με το ματς να διατηρεί τον χαρακτήρα του απόλυτου ντέρμπι. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου με τη Φενέρμπαχτσε να παίρνει ένα προβάδισμα εφτά πόντων το 28’ (54-61) και η τρίτη περίοδος να ολοκληρώνεται με 63-59. Η τελευταία περίοδος ήταν επίσης αμφίρροπη με την τουρκική ομάδα να φτάνει τελικά στη νίκη με 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-45, 59-63, 75-80

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (1), Νίκολς, Ρίβερς 8 (2), Τζέιμς 22 (3), Φώτσης 3 (1), Παππάς 5 (1), Φελντέιν, Γκιστ 6, Μπουρούσης 13 (1), Καλάθης 4

Φενέρμπαχτσε (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Ούντο 22, Άντιτς 8 (1), Μπογκντάνοβιτς 25 (5), Σλούκας 5 (1), Βέσελι 2, Κάλινιτς 7 (1), Ντίξον 14 (3), Ντατόμε 2