Παναθηναϊκός Superfoods-Ολυμπιακός 65-75

Την ήττα με 75-65 από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ γνώρισε ο Παναθηναϊκός Superfoods στην πρώτη αναμέτρηση της τελικής φάσης των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League. Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 23 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Κρις Σίνγκλετον με 18.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 1’ βρέθηκε να προηγείται με 5-0, ενώ στο 4’ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 11-7. Ο Παναθηναϊκός Superfoods βελτίωσε την απόδοσή του και στο 7’ προσπέρασε με 16-15, ενώ στο 9’ ξέφυγε με 25-18, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 26-19. Στο 12’ οι «πράσινοι» πήραν… αέρα δέκα πόντων (29-19), όμως στο 14’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 30-24 και έκλεισαν το πρώτο μέρος προηγούμενοι με 35-32. Στο 21’ οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν να ξεφύγουν με 39-32 και στο 24’ με 45-38. Το «τριφύλλι» κατάφερε να μειώσει σε 47-45 στο 27’ και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 52-49. Ωστόσο στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός διατηρούσε συνεχώς το προβάδισμα και τελικά έφτασε στη νίκη με 75-65.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 32-35, 49-52, 65-75

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 18 (1), Τζέιμς 23 (3), Γκιστ 4, Καλάθης 8, Αντετοκούνμπο 4 (1), Ρίβερς 2, Παππάς 1, Βουγιούκας 5, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι, Μήτογλου

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 4, Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 14 (1), Ρόμπερτς 12 (2), Μακ Λιν 7, Παπαπέτρου 10 (2), Στρέλνιεκς 7 (1), Μάντζαρης 11 (3), Μπόγρης 2, Ουίλτζερ 2