Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός Superfoods 66-71

Ο Παναθηναϊκός Superfoods επικράτησε με 71-66 του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ στην δεύτερη αναμέτρηση της τελικής φάσης των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Basket League και έκανε το 1-1 στη σειρά επανακτώντας το πλεονέκτημα έδρας. Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας ήταν ο Νικ Καλάθης με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Μάικ Τζέιμς με 17.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με ένα 9-4, ωστόσο ο Παναθηναϊκός Superfoods αντέδρασε και στο 6' προσπέρασε με 21-15. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 25-25, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 27-25 υπέρ του "τριφυλλιού".

Στο 13' ο Ολυμπιακός πήρε ξανα το προβάδισμα με 35-32 και στο 16' το σκορ ήταν ισόπαλο (37-37). Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους προηγούμενους με 43-40. Στην αρχή της επανάληψης το ματς ήταν ισορροπημένο με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο.

Στο 26' ο Παναθηναϊκός Superfoods προσπέρασε με 49-45, όμως στο 28' ο Ολυμπιακός έκανε το 50-49. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 56-50 υπέρ της ομάδας του Τσάβι Πασκουάλ, που στο 32' ξέφυγε με 60-50. Στο 34' οι "πράσινοι" πήραν... αέρα 13ων πόντων (52-65), όμως στο 36' ο Ολυμπιακός μείωσε σε 67-61. 1,5 λεπτό πριν το τέλος του αγώνα οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 69-65, ωστόσο ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν αυτός που πήρε τη νίκη με 71-66.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 43-40, 50-56, 66-71

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 12, Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 6, Ρόμπερτς 7 (1), Μακ Λιν 4, Μπράουν 4 (1), Παπαπέτρου 13 (2), Στρέλνιεκς 3 (1), Μάντζαρης, Ουίλτζερ 3 (1)

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (1), Ρίβερς 5 (1), Γκιστ 8, Λοτζέσκι 13 (2), Καλάθης 18 (3), Τζέιμς 17, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ 4, Αντετοκούνμπο