Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Herbalife Gran Canaria 102-87

Τη δεύτερη νίκη του έπειτα από τρεις αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague πήρε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικρατώντας της Herbalife Gran Canaria στο ΟΑΚΑ με 102-87. Πρώτοι σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκαν οι Κιθ Λάνγκφορντ και Λούκας Λεκαβίτσιους με 16 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και στο 5’ προηγήθηκαν με 12-6, όμως η απάντηση του «τριφυλλιού» υπήρξε άμεση καθώς με σερί 8-0 προσπέρασε με 14-12 στο 7’. Στο 9’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 18-14, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 21-14. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε διψήφια διαφορά πόντων στο 12’ (29-19) και παρά την προσωρινή μείωση του σκορ από τους Ισπανούς (33-27 στο 14’) κατάφερε να την επαναφέρει στα ίδια επίπεδα (37-27 στο 16').

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 50-36, ενώ στο 24’ ξέφυγε με 64-46! Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 74-55 υπέρ του «τριφυλλιού», ενώ το 31’ πήρε προβάδισμα 23ων πόντων (80-57). Η συνέχεια της αναμέτρησης είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει εύκολα στη δεύτερή του νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 50-36, 74-55, 102-87

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 12, Λάνγκφορντ 18, Παπαγιάννης 4, Λάσμε 5, Παπαπέτρου 15 (1), Παππάς 13 (2), Γκιστ 9, Λεκαβίτσιους 16, Καλάθης 4, Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 6

Herbalife Gran Canaria (Μαλδονάδο): Όλιβερ 3, Χάνα 12 (1), Έρικσον 15 (5), Μπάλβιν 4, Μπάεζ 7 (1), Πασέτσνικς 9, Παουλί 5, Ραμπασέδα 2, Έβανς 15 (2), Στρόμπερι 2, Φίσερ 10, Τιλί 3