Anadolu Efes-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 78-62

Την τρίτη του ήττα έπειτα από εφτά αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, από την Anadolu Efes στην Κωνσταντινούπολη με 78-62. Πρώτοι σκόρερ των «πράσινων» αναδείχθηκαν οι Νικ Καλάθης και Ντεσόν Τόμας που σκόραραν από 11 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εξαιρετικά στο ματς και στο 8’ βρέθηκαν να προηγούνται με 15-5, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 19-10. Η τουρκική ομάδα ξέφυγε με 40-24 στο 16’ και πήγε στα αποδυτήρια για το τέλος του ημιχρόνου προηγούμενη με 44-28.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προσπάθησε να αντιδράσει και να μειώσει σε 54-44 (27’) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 60-46. Οι πράσινοι» μείωσαν σε 64-54 στο 36’, όμως η Εφές ξέφυγε με 75-56 στο 39’ και έφτασε στη νίκη με 78-62.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 44-28, 60-46, 78-62.

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 19 (2), Μπαλμπάι, Μπιρσέν, Μότουμ 3 (1), Μορμάν 17 (1), Τουντσέρ, Πλάις 4, Μίτσιτς 11 (2), Άντερσον, Ντάνστον 14, Σιμόν 10 (2)

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 11 (1), Λάνγκφορντ, Λάσμε 4, Παπαπέτρου 9 (1), Παππάς 3, Γκιστ 10, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι 6, Καλάθης 11 (1), Αντετοκούνμπο 8 (1), Μήτογλου