Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Ολυμπιακός 79-70

Την 6η του νίκη έπειτα από ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ που επιβλήθηκε με 79-70 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Νίκος Παππάς με 24 πόντους, ενώ ο Κιθ Λάνγκφορντ συμπλήρωσε ακόμη 11.

Το ματς ήταν ισορροπημένο στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο 7’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12-8, όμως στο 9’ ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 14-13, πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 15-14 υπέρ του «τριφυλλιού». Η εικόνα του αγώνα ήταν ανάλογη και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν ένα προβάδισμα έξι πόντων στο 14’ (20-26).

Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ υπήρξε άμεση καθώς στο 16’ έφερε το ματς στα ίσια (26-26), ενώ αμέσως μετά προσπέρασε με 27-26. Οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 32-27 στο 19’, πριν το τέλος του ημιχρόνου με 32-29. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 34-34 στο 21’, όμως στο 24’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων (44-34). Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 44-40 στο 25’ και στο 28’ πλησίασαν στον πόντο (51-50). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 55-51 υπέρ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, ο οποίος έλεγξε απόλυτα το ματς και έφτασε άνετα τη νίκη με 79-70.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-29, 55-51, 79-70.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Παπαπέτρου 5 (1), Καλάθης 7 (1), Λάσμε 4, Τόμας 10, Λάνγκφορντ 11 (1), Λοτζέσκι 1, Γκιστ 9, Παππάς 24 (4), Βουγιούκας 2, Μήτογλου 2, Αντετοκούνμπο 4, Λεκαβίτσιους.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Πρίντεζης 11, Σπανούλης 9, Μιλουτίνοβ 6, Παπανικολάου 1, Γουίλιαμς-Γκος 9 (1), Βεζένκοβ, Μπόγρης 2, Μάντζαρης, Στρέλνιεκς 2, Τίμα 10 (2), ΛεΝτέι 20 (3).