Εγγραφείτε στο Newsletter

Λαύριο Aegean Cargo - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 55-80

Την 15η νίκη του έπειτα από ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα της Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Λαυρίου Aegean Cargo με 80-55. Αυτή ήταν παράλληλα και η 600η νίκη για το «τριφύλλι» στην κανονική περίοδο της Basket League από καταβολής επαγγελματικού πρωταθλήματος. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Ντεσόν Τόμας με 16 πόντους, ενώ ο Ντινος Μήτογλου συμπλήρωσε ακόμη 12.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα πέντε λεπτά (8-8) με το Λαύριο μάλιστα να προσπερνά με 13-10 στο 6'. Στο 9' ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 23-16, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 23-19.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 32-25 στο 14' και στο 18' το 39-30, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με διψήφια διαφορά πόντων (31-41). Το 44-31 του 21' έγινε 44-37 στο 23' λόγω ενός επιμέρους 6-0 της γηπεδούχου ομάδας. Οι πράσινοι ξέφυγαν με 51-37 στο 25' και με 62-41 στο 29', πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 65-43.

Η τέταρτη περίοδος είχε έναν εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό  ΟΠΑΠ να διατηρεί μια διαφορά ασφαλείας και να φτάνει τελικά στη νίκη με

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 31-41, 43-65, 55-80

Λαύριο Aegean Cargo (Σερέλης): Λούντζης 10 (1), Κακλαμανάκης 6, Λαμπ 18 (2), Ίνγκλις 2, Μπιούφορντ 4, Μαστρογιαννόπουλος 2, Περράκης, Νίξον 2, Κουζέλογλου 1, Λεγκίκας 4, Ερμείδης 4 (1), Γκαβασιάδης 2

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 5 (1), Καλάθης 7 (1), Τόμας 16, Κιλπάτρικ 9 (1),Λοτζέσκι 5 (1), Καλαϊτζάκης 2, Βουγιούκας 6, Μήτογλου 12, Αντετοκούνμπο 5 (1), Λεκαβίτσιους 7 (1)
ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΟΤΙ...
… O Ντεσόν Τόμας πραγματοποίησε μια εξαιρετική σεζόν 2018-2019 με την πράσινη φανέλα, έχοντας 10.5 πόντους και 3.8 ριμπάουντ κατά μέσο όρο στα 32 ματς που αγωνίστηκε στη Euroleague, ενώ στο πρωτάθλημα της Basket League είχε 13.3 πόντους και 4.7 ριμπάουντ κατά μέσο όρο σε 28 παιχνίδια;