Λαύριο Aegean Cargo - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 55-80

Την 15η νίκη του έπειτα από ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα της Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Λαυρίου Aegean Cargo με 80-55. Αυτή ήταν παράλληλα και η 600η νίκη για το «τριφύλλι» στην κανονική περίοδο της Basket League από καταβολής επαγγελματικού πρωταθλήματος. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Ντεσόν Τόμας με 16 πόντους, ενώ ο Ντινος Μήτογλου συμπλήρωσε ακόμη 12.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα πέντε λεπτά (8-8) με το Λαύριο μάλιστα να προσπερνά με 13-10 στο 6'. Στο 9' ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 23-16, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 23-19.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 32-25 στο 14' και στο 18' το 39-30, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με διψήφια διαφορά πόντων (31-41). Το 44-31 του 21' έγινε 44-37 στο 23' λόγω ενός επιμέρους 6-0 της γηπεδούχου ομάδας. Οι πράσινοι ξέφυγαν με 51-37 στο 25' και με 62-41 στο 29', πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 65-43.

Η τέταρτη περίοδος είχε έναν εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να διατηρεί μια διαφορά ασφαλείας και να φτάνει τελικά στη νίκη με

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 31-41, 43-65, 55-80

Λαύριο Aegean Cargo (Σερέλης): Λούντζης 10 (1), Κακλαμανάκης 6, Λαμπ 18 (2), Ίνγκλις 2, Μπιούφορντ 4, Μαστρογιαννόπουλος 2, Περράκης, Νίξον 2, Κουζέλογλου 1, Λεγκίκας 4, Ερμείδης 4 (1), Γκαβασιάδης 2

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 5 (1), Καλάθης 7 (1), Τόμας 16, Κιλπάτρικ 9 (1),Λοτζέσκι 5 (1), Καλαϊτζάκης 2, Βουγιούκας 6, Μήτογλου 12, Αντετοκούνμπο 5 (1), Λεκαβίτσιους 7 (1)