Στον τελικό του Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ

Την πρόκρισή του για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ και την Κυριακή (17/2) θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο. Οι «πράσινοι» κέρδιζαν με 40-25 τον Ολυμπιακό στο ημίχρονο του ημιτελικού του ΟΑΚΑ, με την ομάδα του Πειραιά να μην επιστρέφει στο γήπεδο για να συνεχιστεί ο αγώνας και αυτός να κατακυρώνεται υπέρ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 6’ προηγήθηκε με 13-8, ενώ στο 8’ ξέφυγε με 20-8! Οι «πράσινοι» έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντες μπροστά στο σκορ με 23-12 και συνέχισαν να διατηρούν μια διψήφια διαφορά πόντων και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Στο 15’ ξέφυγαν με 30-16 και στο 17’ με 35-20. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-25 με τον Ολυμπιακό να μην εμφανίζεται στην επανάληψη και τον αγώνα να κατακυρώνεται υπέρ του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ.