Εγγραφείτε στο Newsletter

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Khimki Moscow Region 94-85

Τη 10η νίκη του έπειτα από 23 αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague πήρε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Khimki Moscow Region με 94-85. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Ντεσόν Τόμας με 25 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Σον Κιλπάτρικ με 17.

Με αφορμή τη συμπλήρωση των 100 χρόνων από την ίδρυση του τμήματος μπάσκετ της ομάδας, στο ημίχρονο της αναμέτρησης η ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ τίμησε τον Μιχάλη Κυρίτση για την προσφορά του.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ βρέθηκε μα προηγείται με 8-2, ενώ στο 4’ ξέφυγε με 14-4. Στο 6’ η διαφορά έφτασε στο +11 (18-7), με την Khimki να μειώνει σε 21-14 στο 7’. Οι «πράσινοι» επέστρεψαν σε διψήφια διαφορά στο 8’ (26-14), πριν το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου με 33-21. Με… φόρα μπήκε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ και στη δεύτερη περίοδο με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 36-21 στο 11’ και με 40-23 στο 12’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 42-30 στο 14’, αλλά και πάλι το «τριφύλλι» κυριάρχησε για το 48-32 του 15’. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 65-50, ωστόσο η Khimki μπήκε εξαιρετικά στην επανάληψη και με σερί 11-0 μείωσε σε 65-61! Στο 29’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέτυχε να πάρει εκ νέου διψήφια διαφορά πόντων (76-65) και να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενος με 78-67. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 78-71 στο 32’ ωστόσο οι «πράσινοι» έφτασαν τελικά στην άνετη επικράτηση με 94-85.

Τα δεκάλεπτα: 33-21, 65-50, 78-67, 94-85.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 25 (1), Πέιν, Λάνγκφορντ 10 (2), Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 12, Γκιστ 6, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 5 (1), Κιλπάτρικ 17 (1), Καλάθης 13 (2), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου 6
Khimki Moscow Region (Κουρτινάιτις): Μποστ 9 (3), Κρόκερ 15 (3), Βιάλτσεφ 2, Ζαϊτσεφ, Μάρκοβιτς 5 (1), Μόνια 2, Ζούμπκοφ 8, Τζένκινς 9 (1), Τόμας 18, Μίκι 17.

ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΟΤΙ...
… O Ντεσόν Τόμας πραγματοποίησε μια εξαιρετική σεζόν 2018-2019 με την πράσινη φανέλα, έχοντας 10.5 πόντους και 3.8 ριμπάουντ κατά μέσο όρο στα 32 ματς που αγωνίστηκε στη Euroleague, ενώ στο πρωτάθλημα της Basket League είχε 13.3 πόντους και 4.7 ριμπάουντ κατά μέσο όρο σε 28 παιχνίδια;