Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Buducnost VOLI Podgorica 87-67

Την πρόκρισή του στα Playoffs της Euroleague, όπου θα αντιμετωπίσει την Real Madrid, κατέκτησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μετά την εντός έδρας νίκη του επί της Buducnost VOLI Podgorica με 87-67 στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Τζέιμς Γκιστ με 23 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης πέτυχε τριπλ-νταμπλ με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ και 18 ασίστ!

Με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων ζωής και επιτυχιών του μπασκετικού τμήματος του συλλόγου, στο ημίχρονο της αναμέτρησης, η ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βράβευσε δια χειρός Μάνου Παπαδόπουλου τον Κώστα Τσαρτσαρή για την πολύτιμη προσφορά του στην ομάδα.

To 4-0 με το οποίο ξεκίνησε το «τριφύλλι» το ματς έγινε 7-4 υπέρ των φιλοξενούμενων στο 3’, διαφορά που διατηρήθηκε μέχρι το 5’ (10-13). Οι «πράσινοι» πέτυχαν να προσπεράσουν άμεσα και στο 8’ να ξεφύγουν με 23-15, αλλά η Buducnost VOLI Podgorica «απάντησε» άμεσα και με σερί 6-0 μείωσε σε 23-21 στο 10’. Στο 12’ η ομάδα του Μαυροβουνίου ισοφάρισε σε 26-26 και στο 14’ προηγήθηκε με 32-30. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προσπέρασε εκ νέου με 34-32 στο 15’ και με 40-34 στο 17’, ενώ έκλεισε το ημίχρονο έχοντας διψήφια διαφορά πόντων (49-36). Με την έναρξη της επανάληψης οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές και στο 25’ ξέφυγαν με 58-41 και η Buducnost «απάντησε» με σερί 8-0 για το 58-49 του 27’. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 66-56, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν ανταγωνιστικοί (72-63 στο 33’). Στο 36’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 80-65 και τελικά έφτασε στη νίκη με 87-67.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 49-36, 66-56, 87-67

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 17 (2), Λάνγκφορντ 4, Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 12, Γκιστ 23 (1), Βουγιούκας 5, Λεκαβίτσιους, Κιλπάτρικ 7 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 11 (1 τριπ., 12 ριμπάουντ, 18 ασίστ, Μήτογλου 2

Buducnost VOLI Podgorica (Ρέπεσα): Τζάκσον 3 (1), Κόουλ 14, Σ. Σέχοβιτς, Κλαρκ 10 (2), Μπάροβιτς 4, Γκόρντιτς 10 (2), Μπιτάτζε 16 (1), Πόποβιτς, Μπελ 3, Νίκολιτς 7 (1), Γουίλιαμς.