Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – ΠΑΟΚ 89-51

Την 21η νίκη του έπειτα από 22 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς επικράτησε με 89-51 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Ντεσόν Τόμας με 13 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Γιώργος Παπαγιάννης με 12.

Στις εξέδρες του κλειστού των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων έδωσαν το «παρών» εκατοντάδες παιδιά εκμεταλλευόμενα την προσφορά της «πράσινης» ΚΑΕ για το συγκεκριμένο ματς καθώς τα εισιτήρια κόστιζαν για εκείνα 1 ευρώ.

Το 6-2 με το οποίο ξεκίνησε το ματς ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έγινε 10-10 στο 5’. Ακολούθως οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές και έκλεισαν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 24-16. Στο 12’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 31-16 και στο 14’ με 36-16! Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους προηγούμενους με 46-28, ενώ στο 24’ ξέφυγαν με 55-31. Στο 27’ ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 62-40 αλλά στο 29’ έγινε το 69-40, πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με 71-40! Η τελευταία περίοδος ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει άνετα στην 21η νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 46-28, 71-40, 89-51

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 11 (2), Καλάθης 5 (1), Τόμας 13 (1), Κιλπάτρικ 6 (2), Λοτζέσκι 10 (2), Γκιστ, Καλαϊτζάκης 2, Βουγιούκας 6, Μήτογλου 11, Αντετοκούνμπο 10 (1), Λεκαβίτσιους 3 (1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 8 (2), Τέπιτς 11 (3), Γκος 8 (1), Τζέφερσον 11, Ζάρας 6 (2), Μαργαρίτης 1 , Τσόχλας 3 (1), Σχίζας, Γκάρετ, Χάτσερ 3 (1).