Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Προμηθέας Πάτρας 87-76

Την 23η νίκη του έπειτα από 24 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League πέτυχε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ που επικράτησε με 87-76 του Προμηθέα Πάτρας στο ΟΑΚΑ. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Νικ Καλάθης με 19 πόντους, ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου προσέθεσε ακόμη 16.

Με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων ζωής και επιτυχιών του μπασκετικού τμήματος του συλλόγου, στο ημίχρονο της αναμέτρησης, η ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βράβευσε δια χειρός Μάνου Παπαδόπουλου τον Γιώργο Καλαϊτζή για την πολύτιμη προσφορά του στην ομάδα.

Ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 3’ προηγήθηκε με 9-4 και στο 4’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ισοφάρισε σε 9-9. Το «τριφύλλι» προσπέρασε με 12-9 στο 5’, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο 9’ να πάρουν το προβάδισμα με 18-12 και να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 21-14. Στο 13’ οι Αχαιοί ξέφυγαν με 28-20, με τους «πράσινους» να «απαντούν» και να προσπερνούν με 38-30 πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 38-34. Ο Προμηθέας πλησίασε στον πόντο με την έναρξη του δευτέρου μέρους (44-43) με το «τριφύλλι» να προσπερνά με 55-43 στο 26’. Οι Αχαιοί μείωσαν σε 58-51 στο 28’ ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 60-55. Στο 32’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 66-65 και στο 35’ σε 72-71. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 77-71 στο 36’ και τελικά πήρε τη νίκη με 87-76.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 38-34, 60-55, 87-76

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 16 (4), Καλάθης 19 (2), Τόμας 13 (2), Κιλπάτρικ 7 (1), Λοτζέσκι 7 (1), Γκιστ 4, Βουγιούκας 6, Μήτογλου 5, Λεκαβίτσιους 4, Λάνγκφορντ 2

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κατσίβελης 8 (1), Γερομιχαλός, Λίποβι 9 (3), Έλις 16, Μπράουν 19 (2), Σαλούστρος, Κασελάκης 9 (3), Γκίκας, Μέιερ 5 (1), Χολ 7 (1), Παρκς 3