Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Real Madrid 82-89

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ηττήθηκε με 89-82 από την Real Madrid στο τρίτο ματς των Playoffs της Euroleague και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Νικ Καλάθης με 17 πόντους και τον ακολούθησε ο Ματ Λοτζέσκι 16.

Με αφορμή τη συμπλήρωση 100 χρόνων ζωής και επιτυχιών του μπασκετικού τμήματος του συλλόγου, στο ημίχρονο της αναμέτρησης, η ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βράβευσε δια χειρός Δημήτρη Γιαννακόπουλου τον Νίκο Χατζηβρέττα για την πολύτιμη προσφορά του στην ομάδα.

Η Real Madrid μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 4’ βρέθηκε να προηγείται με 12-4, ενώ στο 6’ οι «πράσινοι» μείωσαν σε 14-13 και στο 7’ προσπέρασαν με 16-14. Στο 8’ οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν εκ νέου με 21-18, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 23-18. Η Real πέτυχε στο 12’ να ξεφύγει με 27-18 τρέχοντας ένα σερί 4-0, όμως το «τριφύλλι» μείωσε σε 30-25 στο 15’. Οι Μαδριλένοι πήραν… αέρα 9 πόντων στο 17’ (25-34), ωστόσο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντεπιτέθηκε και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 41-36. Με την έναρξη της επανάληψης η Real έτρεξε ένα επιμέρους 5-0 για το 41-41 του 21’ πριν την «απάντηση» του «τριφυλλιού» για το 46-41 του 22’. Στο 26’ οι «πράσινοι» διατηρούνταν στο +5 (54-49) , όμως στο 29’ οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 56-55, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο (58-58). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ και στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου (64-64 στο 33’), όμως τελικά η Real Madrid έφτασε στη νίκη με 89-82.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-36, 58-58, 82-89

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 11, Λάνγκφορντ 10 (1), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 4, Βουγιούκας 8, Λεκαβίτσιους 3 (1), Λοτζέσκι 16 (3), Κιλπάτρικ, Καλάθης 17 (3), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.

REAL MADRID (Λάσο): Κοζέρ 2, Ράντολφ 14 (2), Φερνάντεθ 16 (3), Καμπάσο 16 (3), Αγιόν 12, Κάρολ 2, Ταβάρες 3, Ντεκ 2, Πρέπελιτς, Τόμπκινς 9 (1), Τέιλορ 13.