Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατέκτησε το «Orange Trophy»

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατέκτησε το «Orange Trophy», το οποίο έλαβε χώρα στο κλειστό «Δ. Τόφαλος» της Πάτρας καθώς επικράτησε με 71-69 του διοργανωτή Προμηθέα στον συναρπαστικό τελικό. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» αναδείχθηκε ο Ντεσόν Τόμας με 23 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Ταϊρίς Ράις με 15. Την τρίτη θέση στο τουρνουά κατέκτησε η Unics Kazan καθώς επικράτησε με 66-61 της FMP στον μικρό τελικό.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε το ματς με ένα 5-0, ωστόσο ο Προμηθέας Πάτρας πέτυχε στο 7’ να προηγηθεί με 15-9. Το «τριφύλλι» κατάφερε να προσπεράσει εκ νέου στο 9’ (16-17), ενώ το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε τους διοργανωτές μπροστά στο σκορ με 19-17. Στο 13’ ο Προμηθέας ξέφυγε με 24-19 και στο 17’ με διψήφια διαφορά πόντων (35-25). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-33 υπέρ των γηπεδούχων και στο 25’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μείωσε σε 46-44. Οι «πράσινοι» έφεραν το ματς στα ίσια στο επόμενο λεπτό (46-46) και προσπέρασαν με 48-46 στο 27’, ενώ με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ξέφυγαν με 53-46. Στο 33’ η διαφορά έφτασε στο +8 (50-58) για το «τριφύλλι» με τον Προμηθέα να μειώνει σε 60-57 στο 35’. Το ματς διατήρησε τη μορφή του ντέρμπι ως το τέλος, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει τελικά στη νίκη με 71-69 λόγω της ψυχραιμίας των παικτών μας στις βολές στο τελευταίο λεπτό.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-33, 46-53, 69-71.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Χολ 18 (2), Μπαμπ 9 (3), Λίποβι, Καφέζας, Αγραβάνης 17 (3), Λόουερι, Κασελάκης 2, Κατσίβελης 1, Φίλερ 8, Μπόγρης 8, Έλις 6, Μαντζούκας.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 23 (2), Ράις 15 (1), Παπαγιάννης 9, Βουγιούκας 2, Παπαδάκης, Τζόνσον 4, Μπράουν, Φριντέτ 10, Ουάιλι 4, Μήτογλου 2, Μπέντιλ.