Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – ΑΕΚ 89-68

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Basket League ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς επιβλήθηκε με 89-68 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» αναδείχθηκε ο Ντεσόν Τόμας με 26 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Τζίμερ Φριντέτ με 13.

Πέραν του αγωνιστικού σκέλους στο ΟΑΚΑ έλαβαν χώρα αξιόλογες ενέργειες που κέρδισαν το χειροκρότημα όλων: οι ακαδημίες του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ και της ΑΕΚ με παιδιά γεννημένα το 2009 και το 2010 παρακολούθησαν μαζί το ματς, ενώ νωρίτερα είχαν δώσει φιλικές αναμετρήσεις μεταξύ τους. Επίσης, επίσημη προσκεκλημένη της ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ για τον αγώνα ήταν η άτυχη φίλαθλος της ΑΕΚ, Μυρτώ, με τον Φραγκίσκο Αλβέρτη να της δίνει το λεύκωμα του αείμνηστου Παύλου Γιαννακόπουλου και να χειροκροτείται.

Επιπλέον, στο ημίχρονο της αναμέτρησης η ΚΑΕ Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βράβευσε δια χειρός Δημήτρη Γιαννακόπουλου την κολυμβήτρια του «τριφυλλιού», Βίκυ Κουβέλη, η οποία αναδείχθηκε Παγκόσμια Πρωταθλήτρια στα 3.000μ. ανοιχτής θάλασσας στη Γκουανγκτζού.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 2’ προηγήθηκε με 4-0. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντέδρασε άμεσα και στο 3’ προσπέρασε με 6-4, ενώ στο 6’ το παιχνίδι ήταν ισόπαλο (15-15). Στο 8’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 23-15, πριν το φινάλε του ημιχρόνου με το σκορ στο 23-17. Οι «πράσινοι» πήραν… αέρα 12 πόντων (29-17) στο 11’ με την Ένωση να μειώνει σε 34-28 στο 15’. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 48-32 στο 19’, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 48-34. Στο 22’ η ΑΕΚ μείωσε σε 50-41, όμως το «τριφύλλι» βρήκε τον τρόπο να πάρει προβάδισμα 16 πόντων (57-41) στο 26’ και 17 πόντων στο 29’ (62-45). H τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 67-49, ενώ στο 32’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 75-51 μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία τη συνέχεια του ματς. Το τελικό 89-68 ήρθε απολύτως φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 48-34, 67-49, 89-68

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Παπαγιάννης 8, Καλάθης 3, Τόμας 26 (3), Τζόνσον 7, Φριντέτ 13 (3), Παπαπέτρου 4, Παππάς, Βουγιούκας, Ράις 11 (3), Μήτογλου 4 (1), Μπράουν 3, Oυάιλι 10.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 2, Γκίκας 7 (1), Κακλαμανάκης 11, Λάνγκφορντ 11 (1), Σαντ Ρος 4, Μαυροειδής, Τολιόπουλος 6, Γιαννόπουλος 3 (1), Ματσιούλις 2, Τσαλμπούρης 4, Ρέι 18 (2), Γιάνκοβιτς.