Λαύριο Megabolt – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 81-112

Τη 2η νίκη του έπειτα από ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα της ΕΚΟ Basket League κατέκτησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικρατώντας εκτός έδρας του Λαυρίου Megabolt με 112-81. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Τζίμερ Φριντέτ με 24 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Γιώργος Παπαγιάννης με 16.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 8’ βρέθηκε να προηγείται με 28-15. Στο 9’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 33-15, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 33-18. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 35-24 στο 12’ και σε 44-34 στο 15’. Στο 16’ έγινε το 52-36 υπέρ του «τριφυλλιού», με το Λαύριο να μειώνει σε 52-42 στο επόμενο λεπτό και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 62-44. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν εξαιρετικός και στο τρίτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα στο 27’ να ξεφύγει με 81-51 και να το κλείσει προηγούμενος με 91-61. H τελευταία περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τους «πράσινους» να φτάνουν εύκολα στη νίκη με 112-81.

Τα δεκάλεπτα: 18-33, 44-62, 61-91, 81-112

ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Μουράτος 8, Γερομιχαλός 8 (1), Ντεκόζι 9 (1), Τσούκου 4, Άλμαν 15 (1), Μαστρογιαννόπουλος 6 (2), Περράκης, Κουζέλογλου 6, Άουτλο, Ντέιβις 3, Γουάτσον 22 (6), Τσιώκος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Παπαγιάννης 16, Παπαπέτρου 14 (1), Καλάθης 6 (2), Τόμας 7 (2), Φρiντέτ 24 (3), Παππάς 11 (3), Παπαδάκης 3, Βουγιούκας 4, Μήτογλου 9, Μπράουν 3 (1), Τζόνσον 6 (2), Oυάιλι 9.