Εγγραφείτε στο Newsletter

LDLC ASVEL Villeurbanne – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 79-78

Την ήττα από τη LDLC ASVEL Villeurbanne στο Astroballe  με 79-78 γνώρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στη δεύτερη αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Ντεσόν Τόμας με 22 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Τζίμερ Φριντέτ με 18.

Η LDLC ASVEL Villeurbanne μπήκε δυνατά στο ματς και στο 3’ προηγήθηκε με 8-5. Η  αντίδραση του «τριφυλλιού» ήταν άμεση καθώς προσπέρασε με 13-10 στο επόμενο λεπτό και με 17-13 στο 7’. Οι «πράσινοι» έφτασαν μέχρι το +5 στο 8’ (15-20) ωστόσο το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (22-22).

Στο 13’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προσπέρασε με 28-27, αλλά στο επόμενο λεπτό οι Γάλλοι ξέφυγαν με 32-28. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ κατά τη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου με το «τριφύλλι» να προσπερνά με 41-38 στο 19’ και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 46-40. Με την έναρξη της επανάληψης έγινε το 48-40 υπέρ των «πράσινων», ενώ στο 24’ ξέφυγαν με διψήφια διαφορά πόντων (42-55)!

Στο 26’ η LDLC ASVEL Villeurbanne μείωσε σε 57-48, αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε το 61-48 στο 28’ και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 63-50. Οι Γάλλοι αντεπιτέθηκαν με την έναρξη της τέταρτης περιόδου και έτρεξαν ένα επιμέρους 8-0 για το 63-58 του 32’. Το «τριφύλλι» επέστρεψε στο +8 στο 33’ (58-66) και στο 37’ η LDLC ASVEL Villeurbanne μείωσε σε 71-68. 54’’ πριν το τέλος η γαλλική ομάδα ισοφάρισε σε 78-78 και στα 14,6’’ προσπέρασε με 79-78 και πήρε τη νίκη καθώς ο Νικ Καλάθης αστόχησε στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-46, 50-63, 79-78

LDLC ASVEL VILLEURBANNE (Μίτροβιτς):  Τζάκσον 6, Τέιλορ 8 (1), Τζεκίρι 15, Καουντί 10 (2), Λόμαζ 5 (1), Γκαλιού, Νουά 2, Ζαν-Σάρλ 8, Ντιό 6, Μπάκο 1, Λάιτι 18 (3)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης):  Τόμας 22 (2), Τάις 6 (1), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 4, Τζόνσον, Μπράουν, Φριντέτ 18 (4), Καλάθης 13 (1), Ουάιλι 7, Μήτογλου 2, Μπεντίλ.

ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΟΤΙ...
… O Ντεσόν Τόμας πραγματοποίησε μια εξαιρετική σεζόν 2018-2019 με την πράσινη φανέλα, έχοντας 10.5 πόντους και 3.8 ριμπάουντ κατά μέσο όρο στα 32 ματς που αγωνίστηκε στη Euroleague, ενώ στο πρωτάθλημα της Basket League είχε 13.3 πόντους και 4.7 ριμπάουντ κατά μέσο όρο σε 28 παιχνίδια;