Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Προμηθέας Πάτρας 99-68

Την τρίτη νίκη του έπειτα από ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα της ΕΚΟ Basket League πέτυχε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς επικράτησε εντός έδρας του Προμηθέα Πάτρας με 99-68.

Πρώτοι σκόρερ του «τριφυλλιού» αναδείχθηκαν οι Ντίνος Μήτογλου και Ντεσόν Τόμας με 15 πόντους έκαστος. Ο Αργύρης Πεδουλάκης έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και άπαντες σκόραραν.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε τον αγώνα με ένα 5-0, ο Προμηθέας, όμως αντέδρασε και στο 4’ προσπέρασε με 12-9. Στο 7’ οι «πράσινοι» πήραν ξανά το προβάδισμα με 20-15, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 24-17. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου το «τριφύλλι» πήρε διψήφια διαφορά πόντων για πρώτη φορά στο ματς (28-17 στο 12’). Στο 15’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 32-23, αλλά οι «πράσινοι» ανέβασαν… στροφές και στο 17’ ξέφυγαν με 40-23. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με νταμπλ σκορ για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (50-25), ενώ στο 23’ η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους (59-28). Ο Προμηθέας απάντησε με ένα επιμέρους 7-0 για το 59-35 του 24’ αλλά στο 28’ οι «πράσινοι» ξεπέρασαν ξανά το +30 (73-40), οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 73-48 στο 29’, αλλά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 76-48. Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει άνετα στο 3 στα 3 στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 50-25, 76-48, 99-68

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Παπαγιάννης 11, Παπαπέτρου 2, Καλάθης 6 (2), Τόμας 15, Φριντέτ 11 (1), Παππάς 10 (1), Παπαδάκης 6 (2), Ράις 4, Μήτογλου 15 (1), Μπράουν 2, Τζόνσον 5 (1), Ουάιλι 12.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Λόουερι 9, Κασελάκης 5 (1), Κατσίβελης 13 (2), Μπόγρης 2, Φίλερ 15 (3), Αγραβάνης 7 (1), Λίποβι, Χολ 5 (1), Έλις 10, Μαντζούκας 2, Καφέζας, Μπαμπ.