Εγγραφείτε στο Newsletter

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - AX Armani Exchange Milan 78-79

Τη δεύτερη ήττα του έπειτα από τρεις αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αφού έχασε εντός έδρας από την AX Armani Exchange Milan με 79-78. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο Νικ Καλάθης με 23 πόντους, ενώ ο Τζέικομπ Ουάιλι συμπλήρωσε ακόμη 17.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε το ματς προηγούμενος με 6-2, αλλά στο 5’ η AX Armani Exchange Milan προσπέρασε με 15-10. Η  απάντηση του «τριφυλλιού» υπήρξε άμεση καθώς έτρεξαν ένα σερί 8-0 και στο 7’ πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 18-15. Στο 9’ οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 21-18, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 24-20. Το «τριφύλλι» έφερε το ματς στα ίσια στο 12’ (24-24) και στο 15’ ξαναπήρε τα ηνία με 32-30, πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 38-38.  Με την εκκίνηση της επανάληψης η AX Armani Exchange Milan ξέφυγε με πέντε πόντους (42-47), όμως οι «πράσινοι» έβγαλαν ξανά αντίδραση πετυχαίνοντας να προσπεράσουν με 50-49 στο 25’.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν… στροφές στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου με αποτέλεσμα το φινάλε της να τους βρει προηγούμενους με 61-57. Στο 31’ το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 61-61 και στο 34’ προσπέρασε με 68-61! Η AX Armani Exchange Milan «απάντησε» με ένα σερί 6-0 για το 68-67 του 35’, ενώ στο 36’ προηγήθηκε με 70-68. Στο 37’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 76-72, ωστόσο δεν κατάφερε να κρατήσει αυτό το προβάδισμα με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 79-78.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-38, 57-61, 78-79

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 4, Ράις 2 (1), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 4, Τζόνσον 4, Φριντέτ 9, Καλάθης 23 (3), Ουάιλι 17, Μήτογλου 8, Μπεντίλ 3.

AX ARMANI EXCHANGE MILAN (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 3 (1), Μίτσοφ 18 (3), Μπιλίγκα, Μορασκίνι 4, Ρολ 16 (4), Ροντρίγκεθ 10 (2), Ταρτσέφσκι 3, Τσιντσαρίνι, Μπερνς, Γουάιτ 2, Μπρουκς 6 (2), Σκόλα 17 (2).

ΓΝΩΡΙΖΑΤΕ ΟΤΙ...
… O Ντεσόν Τόμας πραγματοποίησε μια εξαιρετική σεζόν 2018-2019 με την πράσινη φανέλα, έχοντας 10.5 πόντους και 3.8 ριμπάουντ κατά μέσο όρο στα 32 ματς που αγωνίστηκε στη Euroleague, ενώ στο πρωτάθλημα της Basket League είχε 13.3 πόντους και 4.7 ριμπάουντ κατά μέσο όρο σε 28 παιχνίδια;