Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Alba Berlin 105 - 106

Την τέταρτη ήττα του έπειτα από οκτώ αγωνιστικές στην κανονική περίοδο της Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς έχασε εντός έδρας από την Alba Berlin με 106-105. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 39 πόντους.

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός Αθλητικός Όμιλος βράβευσε δια χειρός του αντιπροέδρου του, Στέφανου Αυγουλέα, τον Κριστόφ Βαζέχα για την πολύτιμη προσφορά του στον Σύλλογο.

Η Alba Berlin ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 2’ βρέθηκε να προηγείται με 9-4, όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντέδρασε και στο 4’ ισοφάρισε σε 11-11. Στο 6’ οι «πράσινοι» προσπέρασαν με 19-18 και στο 8’ πήραν… αέρα τεσσάρων πόντων (26-22) πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ ισόπαλο (31-31). Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν στο 12’ να ξαναπάρουν το προβάδισμα και μάλιστα με διαφορά οκτώ πόντων (31-39), ενώ στο 15’ ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (35-45).

Το «τριφύλλι» πέτυχε να μειώσει σε 45-43 στο 16’ καθώς «έτρεξε» ένα σερί 8-0 μέσα σε ένα λεπτό. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 58-49, ενώ στο 21’ η Alba Berlin ξέφυγε με 62-49! Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντέδρασε και στο 26’ μείωσε σε 64-60 και σε 66-64 στο 27’. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το υπέρ τους 74-66 στο 29’ πριν το 74-69 σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο. Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 76-74 στο 32’ και έστειλαν το ματς στην παράταση 88-88. Η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση (98-98) καθώς ο Ντεσόν Τόμας αστόχησε σε σουτ στην εκπνοή. Εκεί η Alba Berlin ήταν πιο ψύχραιμη και κατάφερε να πάρει τη νίκη με γκολ-φάουλ του Σίκμα στα 8’’, δεδομένου πως στην τελευταία επίθεση αστόχησε ο Ράις σε σουτ τριών πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 31-31, 58-49, 69-74, 88-88 κ.α., 98-98 α' παρ., 105-106 β' παρ.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πεδουλάκης): Τόμας 16 (1), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 39 (6), Παππάς 14 (2), Τζόνσον 2, Μπράουν, Καλάθης 10, Ουάιλι 22, Μήτογλου.

Alba Berlin (Ρενέσες): Μέισον 9 (1), Γκιφάι 14 (2), Ντέλο, Μάτισεκ, Σνάιντερ 6 (2), Χέρμανσον 20 (2), Γκεντράιτις 15 (1), Τίμαν 11 (1), Νόκο 17, Σίκμα 14.