Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – ΠΑΟΚ 117 - 79

Την 15η νίκη του έπειτα από 17 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της ΕΚΟ Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, που επικράτησε εντός έδρας του ΠΑΟΚ με 117-79. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» ήταν ο Άντι Ράουτινς με 21 πόντους (7/8 τριπ.), ενώ ο Ντίνος Μήτογλου συμπλήρωσε ακόμη 17.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του ΣΠΟΥΔΑΙΟΥ Κόμπι Μπράιαντ, ο οποίος έφυγε από τη ζωή χθες αιφνίδια και άδοξα, ενώ νωρίτερα έπαιξε στο Cube ένα βίντεο-αφιέρωμα σε εκείνον.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε το ματς προηγούμενος με 8-2, όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και στο 5’ προσπέρασε με 12-11. Το «τριφύλλι» αντέδρασε και με σερί 7-0 μετέτρεψε το εις βάρος του 15-14 του 6’ στο υπέρ του σε 21-15 στο επόμενο λεπτό. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να προηγούνται με 26-21.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 30-23 στο 12’, αλλά στο 13’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 31-27. Η «απάντηση» του «τριφυλλιού» υπήρξε άμεση καθώς στο 16’ έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (42-31) και στο 17’ έκαναν το 45-31! Στο 18’ η διαφορά ανήλθε στο +18 (52-34) όμως ως το τέλος του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 54-42.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος και στο 22’ ξέφυγαν με 64-46. Στο 25’ η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (70-47), ενώ στο 29’ έγινε το 83-51, πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 86-53. Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει άνετα στη νίκη με 117-79.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 54-42, 86-53, 117-79

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 6 (1), Ράις 15 , Ράουτινς 21 (7), Παπαπέτρου 19 (1), Περσίδης, Βουγιούκας 9 (1), Παπαδάκης 9 (3), Τζόνσον 3 (1), Φριντέτ 8 (2), Καλάθης 5, Ουάιλι 10, Μήτογλου 17.

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Ρετ 2, Σμιθ 25 (6), Μπράουν 7 (1), Καρράς 2, Τσόχλας, Χατζηνικόλας 3 (1), Μαργαρίτης 5 (1), Μπεστ 3, Ουίλιαμς 10, Σόρτερ 15 (1), Σαρικόπουλος 7.