Παναθηναϊκός AKTOR – Ολυμπιακός 77 - 71

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 77-71 του Ολυμπιακού σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της Β’ Φάσης και του Top 6 της Stoiximan Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Κέντρικ Ναν με 17 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό AKTOR να προηγείται με 5-2 στο 2’ και τον Ολυμπιακό να προσπερνά με 6-5 στο 4’. Στο 6’ το σκορ ήταν ισόπαλο με 11-11, όμως στο 8’ οι πράσινοι έκαναν το 15-11. Οι ερυθρόλευκοι απάντησαν με ένα επιμέρους 5-0 για το υπέρ τους 16-15 του επόμενου λεπτού.

Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ με 23-16, ενώ στο 11’ ξέφυγε με διψήφια διαφορά πόντων (26-16). Στο 13’ η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους για τον Παναθηναϊκό AKTOR (32-17) και στο 14’ έγινε το 34-17! Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 36-26 στο 18’ και με τη λήξη του ημιχρόνου πλησίασε σε 38-33.

Στο 22’ οι πράσινοι ξέφυγαν με 45-36 αλλά στο 25’ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 47-46. Μάλιστα στο 26’ προσπέρασαν με 48-47 με τον Παναθηναϊκός AKTOR να ανακτά το προβάδισμα στο 28’ (53-50) και στο 29’ να ξεφεύγει με 59-53, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 59-55.

Στο 32’ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 59-59 και στο επόμενο λεπτό οι πράσινοι έκαναν το 65-61. Τελικά, ο Παναθηναϊκός AKTOR έφτασε στη νίκη με 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 38-33, 59-55, 77-71

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 2, Μωραϊτης, Σλούκας 10 (2), Παπαπέτρου 4, Ναν 17 (1), Λεσόρ 13, Γκριγκόνις 5 (1), Ερνανγκόμεθ 11 (1), Μήτογλου 15 (3).
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1), Γκος 18 (1), Ράιτ 3, Κάνααν  15 (4), Λαρεντζάκης 3 (1), Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 10, Παπανικολάου 4, Πίτερς 10, Μακίσικ 3.

Αταμάν: «Με ηρεμία και πλάνο πήραμε μια σημαντική νίκη»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού AKTOR, Εργκίν Αταμάν, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εντός έδρας αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό: «Τακτικά παίξαμε διαφορετικά απόψε. Αναλύσαμε τα προηγούμενα ματς με τον Ολυμπιακό, έπρεπε να κρατάμε τον Φαλ μακριά από τη ρακέτα. Για αυτό βάλαμε τον Μήτογλου περισσότερο στο 5 και τον Λεσόρ κόντρα στον Ράιτ. Χάσαμε όμως πολλά ανοιχτά σουτ, βάλαμε τον Παπαπέτρου χαμηλά και είχαμε καλές κατοχές. Αμυντικά ήμασταν καλοί.

Είχαμε ευκαιρίες να τελειώσουμε νωρίτερα το παιχνίδι, αλλά κάθε φορά που χτίζαμε μια διψήφια διαφορά... Ο Ολυμπιακός δεν τα παρατάει, έχει πειθαρχία, είναι πολύ καλή ομάδα. Χάσαμε κάποια ριμπάουντ, κάναμε λάθη. Στο τέλος με ηρεμία και πλάνο πήραμε μια σημαντική νίκη γιατί πήραμε την πρώτη θέση και έχουμε το πλεονέκτημα έδρας για τα πλέι οφ, έχοντας κερδίσει στο πρωτάθλημα τον Ολυμπιακό και τις τρεις φορές».

Για τον Χουάντσο τόνισε: «Ελπίζω ότι θα συνεχίσει έτσι και στην υπόλοιπη σεζόν. Στα τελευταία 3-4 ματς μας βοηθάει πολύ σε άμυνα και επίθεση, παίζει έξυπνα. Έτσι μπορούμε να βάλουμε και τον Μήτογλου στο 5. Και ο Βιλντόζα επίσης ήταν καλός σήμερα, είχε μια θετική εμφάνιση».