Παναθηναϊκός AKTOR – Περιστέρι bwin 93 - 88

Ο Παναθηναϊκός AKTOR επικράτησε με 93-88 του Περιστερίου bwin στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της Β’ Φάσης και του Top 6 της Stoiximan Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ντίνος Μήτογλου με 25 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό AKTOR να ξεκινά με ένα 6-2 αλλά το Περιστέρι bwin να αντιδρά και να προσπερνά με 11-6 στο 5’. Στο 7’ οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 11-11 αλλά στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 20-11! Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 25-13, ωστόσο ο Παναθηναϊκός AKTOR μείωσε σε 27-24 στο 12’.

Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε το Περιστέρι bwin προηγούμενο με 45-41, όμως στο 23’ οι πράσινοι προσπέρασαν με 49-48. Οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 60-56 στο 27’ και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 67-61. Στο 31’ έγινε το 69-61, αλλά οι πράσινοι με σερί 8-0 ισοφάρισαν σε 69-69 στο επόμενο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR ξέφυγε με 77-72 στο 34’, ενώ στο 36’ η διαφορά έφτασε στους οκτώ πόντους για το «τριφύλλι» (82-74). Τελικά οι πράσινοι έφτασαν στη νίκη με 93-88.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 41-45, 61-67, 93-88

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 11 (3), Μωραϊτης, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 6 (2), Παπαπέτρου 14 (3), Ναν 20 (3), Αντετοκούνμπο 6, Γκριγκόνις 4, Ερναγκόμεθ 5 (1), Μήτογλου 25 (3).
Περιστέρι bwin (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 10 (2), Ράγκλαντ 13 (2), Ντάνγκουμπιτς 12 (2), Λοβ 13 (1), Πουλιανίτης 2, Κασελάκης 8 (2), Ρένφρο 16, Γουίλιαμς 4, Χουγκάζ 9 (1), Ζούγρης 1.

Σερέλης: «Θέλουμε πάρα πολύ να φτάσουμε στο Final Four»

Ο άμεσος συνεργάτης του Εργκίν Αταμάν (βρίσκεται στην Κωνσταντινούπολη για την κηδεία του αείμνηστου πατέρα του) στον πάγκο του του Παναθηναϊκού AKTOR, Χρήστος Σερέλης, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εντός έδρας αναμέτρησης με το Περιστέρι bwin: «Αρχικά να πω συλλυπητήρια στον κόουτς Αταμάν. Κατά δεύτερον συγχαρητήρια στο Περιστέρι για την πρόκριση στο Final Four του BCL. Εύχομαι τα καλύτερα. Περιμέναμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, γιατί το Περιστέρι είναι μία πολύ καλή ομάδα. Είχαμε και κάποιες απώλειες της τελευταίας στιγμής.

Δεν ήμασταν καθόλου καλοί στο πρώτο μέρος και δώσαμε στο Περιστέρι την ευκαιρία να σκοράρει εύκολα. Δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα. Πιστεύαμε ότι το παιχνίδι θα παέι οριακά μέχρι το τέλος. Βρήκαμε κάποιες καλές φάσεις στην επίθεση με κάποια πικ εν ρολ και κάποια ποπ άουτ του Μήτογλου και καταφέραμε και πήραμε το ματς. Όχι με τον τρόπο που θέλαμε, αλλά το σημαντικό είναι ότι κερδίσαμε.

Ξέραμε ότι είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι σήμερα. Εμείς οι προπονητές μπορεί να κοιτάζαμε ήδη τη Μακάμπι, αλλά δεν έχουμε αναφέρει τίποτα στους παίκτες. Από αύριο θα μιλήσουμε και με τους παίκτες.

Η Μακάμπι είναι μια πολύ καλή και αθλητικά ομάδα. Μας έχει κερδίσει δύο φορές. Αυτό είναι έξτρα κίνητρο για εμάς. Είναι σημαντικό ότι έχουμε το πλεονέκτημα έδρας. Ο κόσμος εδώ μας δίνει φτερά. Θεωρώ ότι θα είμαστε πανέτοιμοι και ελπίζω όλοι υγιείς, γιατί βλέπετε ότι μέχρι και την τελευταία στιγμή είχαμε κάποια προβλήματα. Θα γυρίσει και ο κόουτς και πιστεύω θα είμαστε πανέτοιμοι. Θέλουμε πάρα πολύ να φτάσουμε στο Final Four».