ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Παναθηναϊκός 77-74

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -13, προηγήθηκε και με 5 πόντους, αλλά τελικά λύγισε στην παράταση (χωρίς τον Λάσμε που είχε χρεωθεί με 5 φάουλ) με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να κάνει το 1-0 με το τελικό 77-74 στα play offs της Ευρωλίγκας.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν το πρώτο στοιχείο που έδειξε να ξεχωρίζει στην αναμέτρηση. Πέντε κλεψίματα στα πρώτα λεπτά, τα τέσσερα από τον Γιόνας Ματσιούλις, βοήθησαν τους "πράσινους" να σταθούν όπως ήθελαν σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού στη Μόσχα και να προηγηθούν με τον Λιθουανό (4-6, 2'58''). Επιθετικά όμως το τριφύλλι δεν έβρισκε τις λύσεις που θα ήθελε, χωρίς να μπορεί να εξαργυρώσει έτσι την καλή του άμυνα. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας από την άλλη μετά τα πρώτα λεπτά, πάτησε πιο σταθερά στο παρκέ, βρήκε λύσεις από μακρινά σουτ, αλλά και μέσα στη ρακέτα και εκμεταλλεύτηκε τις δεύτερες επιθέσεις που πήρε (6-1 τα ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο). Το αποτέλεσμα ήταν να αρχίσει να χτίζει μια διαφορά. Το 9-8 (4'50'') που διαμόρφωσε ο Στεφάν Λάσμε, έγινε 17-8 (7'10'') με πρωταγωνιστή τον Κάιλ Χάινς. Ράιτ, Γκιστ και Ματσιούλις προσπάθησαν, μείωσαν την απόσταση (19-14, 9'40''), πριν το πρώτο δεκάλεπτο κλείσει 21-14. Μετά το αρχικό 21-16 από τον Λάσμε (10'30''), οι γηπεδούχοι φάνηκαν να πατάνε καλύτερα, δεν επέτρεψαν την καλή κυκλοφορία της μπάλας στον Παναθηναϊκό και το αποτέλεσμα ήταν να φτάσουν στο +13 (31-18, 14'32''). Ο Δημήτρης Διαμαντίδης δίνοντας δύο συνεχόμενα έτοιμα καλάθια σε συμπαίκτες του έδειξε να δίνει το σύνθημα για την αντεπίθεση. Γκιστ, Μαυροκεφαλίδης και Ράιτ έδωσαν επιθετικά λύσεις, η άμυνα ξαναβρήκε το πάθος της και η διαφορά μειώθηκε ως τους επτά πόντους με την οποία έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο (40-33). Στα αξιοσημείωτα του πρώτου εικοσαλέπτου το 0/8 τρίποντα για τον Παναθηναϊκό, ενώ το αντίστοιχο για τους Ρώσους ήταν 4/9.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε και στο 0/10 στα σουτ τριών πόντων, πριν ανατρέψει 100% το σκηνικό. Το 5ο κλέψιμο του Ματσιούλις και δύο εύστοχα τρίποντα από τον ίδιο ήταν το σύνθημα για την επιστροφή. Δύο ακόμη τρίποντα από τον Φώτση και ένα από τον Διαμαντίδη έκαναν το 5/5 από τα 6μ75 και η εικόνα του παιχνιδιού είχε αλλάξει. Σημαντική και η βοήθεια του Ράιτ, ο οποίος πήγε κοντά στο καλάθι και δημιούργησε ρήγματα. Το αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να μειωθεί στους 2 πόντους (47-45, 24'45''). Ακόμη και όταν η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προσπάθησε να επιστρέψει (51-45, 25'40''), αλλά οι "πράσινοι" δεν άφησαν το παιχνίδι. Μείωσαν και πάλι στους δύο (53-51, 27') και ήταν η διαφορά με την οποία έκλεισε και η τρίτη περίοδος (58-56).

Το δεύτερο εύστοχο τρίποντο του αρχηγού μείωσε ακόμη περισσότερο την απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες (60-59, 32'25''), για να έρθει ο Λάσμε με 1/2 βολές να φέρνει τον αγώνα στα ίσια (60-60, 32'56''). Ο ίδιος μετά από ασίστ του Διαμαντίδη έγραψε και το 60-62 (34'45''), δίνοντας το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό ξανά για πρώτη φορά από το 4-6 (2'58''). Διαμαντίδης και Λάσμε οδήγησαν στο +3 (62-65, 35'50''). Δύο βολές από τον σέντερ των "πράσινων" οδήγησε στο +5 (62-67). Ο Σόνι Γουίμς ήταν αυτός που έδωσε τις λύσεις για τους γηπεδούχους, γράφοντας το 70-70 (39'). Ο Γκιστ με φόλοου έγραψε το 70-72, κέρδισε και το φάουλ, αστόχησε όμως στη βολή. Κάτι που δεν έκανε στην άλλη άκρη του γηπέδου ο Χάινς (72-72, 39'30''). Οι δύο ομάδες έχασαν από μία επίθεση και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί όπου ο Παναθηναϊκός θα έπρεπε να παίξει χωρίς τον Λάσμε , ο οποίος είχε χρεωθεί με 5 φάουλ.

Οι "πράσινοι" πήραν πρώτοι το προβάδισμα πρώτοι με τον Ράιτ (72-74, 41'), αλλά οι Ρώσοι επέστρεψαν και προηγήθηκαν (75-74, 42'50'') και με 1/2 βολές του Γουίμς 76-74 (44'), λίγο πριν γράψει το τελικό 77-74 από τη γραμμή και πάλι

Διαιτητές: Γκαρθία Ορτίθ (Ισπανία), Ράντοβιτς (Κροατία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία)

Δεκάλεπτα: 21-14, 40-33, 58-56, 72-72 (κα), 77-74

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Μίτσοφ 2, Φριντζόν 10, Τζάκσον 5, Πάργκο 1, Κρστιτς 5, Γουίμς 21, Βοροντσέβιτς, Κάουν 1, Χριάπα 17, Χάινς 15

Παναθηναϊκός (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι 3, Μπατίστ, Φώτσης 6, Ούκιτς 2,Λάσμε 14, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 10 (7α), Γκιστ 9(4ρ), Ματσιούλις 14 (5ρ, 5κλ), Ράιτ 12