Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Κολοσσός H Hotels 95-68

Την 20η νίκη του έπειτα από ισάριθμες αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League κατέκτησε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, που επιβλήθηκε του Κολοσσού H Hotels στο ΟΑΚΑ με 95-68. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης με 16 πόντους, ενώ οι Ντίνος Μήτογλου, Ιωάννης Παπαπέτρου και Ντεσόν Τόμας προσέθεσαν από 12. Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αείμνηστου Θανάση Γιαννακόπουλου.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 8-8 στο 5’ και τον Κολοσσό να προσπερνά με 11-8 στο 6’ και να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 16-15. Στο 12’ το «τριφύλλι» έφτασε στο +5 (23-18), ενώ στο 15’ η διαφορά ανήλθε σε διψήφιο αριθμό (31-20).

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ προηγούμενο με 44-25 και στο 23’ ξέφυγε με 52-25! Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια καθ’ όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, η οποία ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ με 72-46. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει σε μια άνετη επικράτηση με 95-68.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 44-25, 72-46, 95-68

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 16 (16 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 12, Καλάθης, Τόμας 12, Κιλπάτρικ 4, Γκιστ 8, Καλαϊτζάκης 6 (2), Βουγιούκας 4, Μήτογλου 12, Αντετοκούνμπο 6, Λεκαβίτσιους 4, Λάνγκφορντ 11 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Κουφός): Μαυροειδής 2, Μπιλλής, Τσούπκοβιτς 9 (1), Δημάκος 4, Μπράουνινγκ 14 (2), Αγγελάκος 2, Ντιγκς, Πίνκστον 8 (1), Λι 12 (1 τρίποντο), Ντεμπς 17 (4).