Στον μικρό τελικό του Super Cup ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ

Την ήττα από το Περιστέρι με 90-82 γνώρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στον δεύτερο ημιτελικό του 1ου WATT + VOLT Super Cup, το οποίο λαμβάνει χώρα στο κλειστό Γυμναστήριο «Ανδρέας Παπανδρέου».

Την Πέμπτη (24/9, 16.30) το «τριφύλλι» θα αντιμετωπίσει στον μικρό τελικό την ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε από τον Προμηθέα Πάτρας με 98-88 στον πρώτο ημιτελικό.

Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 18  πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 4’ βρέθηκε να προηγείται με 11-6, όμως στο 6’ το Περιστέρι ισοφάρισε σε 14-14 και στο 7’ προσπέρασε με 16-14.

Στο 9’ η ομάδα των Δυτικών Προαστίων ξέφυγε με 22-16 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 22-19. To «τριφύλλι» προσπέρασε με 27-26 στο 13’ και στο 16’ το Περιστέρι προηγήθηκε εκ νέου με 33-32. Στο επόμενο λεπτό οι «πράσινοι» πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ με 36-33 και το ημίχρονο έκλεισε τις δύο ομάδες ισόπαλες (42-42).

Με την έναρξη της επανάληψης ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με διαφορά πέντε πόντων (47-42), ωστόσο το Περιστέρι αντέδρασε και στο 25’ έφερε το ματς στα ίσια ξανά (54-54), ενώ στο 29’ προσπέρασε με 64-58.

Το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Περιστερίου προηγούμενη με 67-61 και στο 32’ πήρε προβάδισμα εφτά πόντων (65-72). Η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα ως το 36’ (74-81) και το «τριφύλλι» μείωσε σε 81-78 στο 37’. Ωστόσο, το Περιστέρι ήταν αυτό που έφτασε στη νίκη με 90-82 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του 1ου WATT + VOLT Super Cup.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 42-42, 61-67, 82-90

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 8 (1), Φόστερ 11 (1), Γουάιτ 12, Τζάκσον, Μποχωρίδης, Όγκαστ 7, Κασελάκης, Νέντοβιτς 18 (4), Μήτογλου 8, Μπέντιλ 5, Σαντ-Ρος 9 (1)
Περιστέρι (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 5, Πέτεγουεϊ 26 (4), Βασιλόπουλος 14 (4), Τζόουνς 14, Γκρέι 13 (3), Άρλετζ 7 (1), Σκορδίλης 4, Σαλούστρος 3 (1), Αθηυναίου, Καράμπελας 4 (1).

Βόβορας: «Έπρεπε να παίξουμε καλύτερη άμυνα»

Στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Γιώργος Βόβοβας, δήλωσε: «Συγχαρητήρια στο Περιστέρι, γιατί με την εικόνα του άξιζε τη νίκη. Δεν έχω παράπονο από τα παιδιά. Προσπαθήσαμε, αλλά δώσαμε κάποια εύκολα σουτ στο Περιστέρι που βρήκε ρυθμό και όταν σουτάρεις με 61% έχεις αβαντάζ. Προσπαθήσαμε, αλλά στις λεπτομέρειες έπρεπε να παίξουμε καλύτερη άμυνα. Δώσαμε την αυτοπεποίθηση στο Περιστέρι να είναι μπροστά και α δεν μπορέσαμε να πάρουμε προβάδισμα. Έχουμε άλλο ένα παιχνίδι μπροστά μας σε λιγότερο από 24 ώρες, όπου πρέπει να έχουμε διαφορετική εικόνα και προσέγγιση. Να νικήσουμε και να συγκεντρωθούμε στην έναρξη της Ευρωλίγκας.

Είμαστε μια νέα ομάδα. Χτίζουμε κάτι από την αρχή που θέλει υπομονή. Θέλαμε τον τίτλο, ήταν σημαντικό, αλλά αυτά τα ματς και κάθε ματς πρέπει να γίνονται μαθήματα. Πρέπει και θα είμαστε έτοιμοι στην έναρξη της Ευρωλίγκας».

Σχετικά με τα προβλήματα στο «1» και στο «5» και το ενδεχόμενο αλλαγών είπε: «Το έχουμε ξεκαθαρίσει ότι θα δουλέψουμε με αυτό το ρόστερ και θα το εξελίξουμε. Δεν είχαμε την ευκαιρία να δουλέψουμε όλοι μαζί. Έλειπε ο Σαντ-Ρος για κάποιο διάστημα και χρειαζόμαστε δουλειά, γιατί έχουμε κάνει 4-5 προπονήσεις όλοι μαζί. Έχουμε πει ότι κάθε μέρα πρέπει να κερδίζουμε πράγματα, Δεν έχουμε πολυτέλεια χρόνου. Να είμαστε κάθε μέρα έτοιμοι και κάθε λάθος πρέπει να το δουλεύουμε και να κερδίζουμε. Δεν έχουμε άλλη πολυτέλεια. Με αυτό το ρόστερ θα δουλέψουμε σκληρά και πιστεύω ότι θα βγάλουμε την εικόνα που πρέπει να έχει ο Παναθηναϊκός».

Για τους ρόλους κι αν είναι ξεκάθαροι τόνισε: «Ουσιαστικά είναι το δεύτερο παιχνίδι που παίζουμε όλοι μαζί. Νομίζω ότι τα παιχνίδια θα μας βοηθήσουν να έχουμε ξεκάθαρους ρόλος, αλλά πρέπει να γίνουμε πιο σκληροί πνευματικά, κάτι που χρειάζεται σε μια νεανική ομάδα. Όταν ένα ματς δεν προχωρά όπως θέλουμε, εκεί πρέπει να είμαστε πιο σκληροί σε άμυνα και επίθεση.

Όλες οι ομάδες προσπαθούν να βρουν ρυθμό μέσω της επίθεσης έπειτα από τόσο μεγάλη αποχή, αλλά ιδιαίτερα στα νοκ άουτ παιχνίδι, πρέπει να προσπαθήσουμε μέσω της άμυνας να βρούμε ρυθμό. Θέλει δουλειά, αλλά ιδιαίτερα αυτή η ομάδα πρέπει να το κάνει από την άμυνα και μετά να βρει τις καλές συνεργασίες στην επίθεση».

Από μέρους του ο Ντίνος Μήτογλου δήλωσε: «Συγχαρητήρια στο Περιστέρι. Έπρεπε να βγάλουμε ενέργεια στο γήπεδο και το γνωρίζαμε. Αυτό φάνηκε και από τα τρίποντα του Περιστερίου (14/23), καθώς κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα. Ήταν μεγάλο μάθημα αυτό το παιχνίδι για τη συνέχεια της σεζόν. Πρέπει να το ξεχάσουμε γιατί αύριο έχουμε άλλο παιχνίδι και πρέπει να συνεχίσουμε».