Valencia Basket - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 95 - 83

Την ήττα από την Valencia Basket με 95-83 γνώρισε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στην Ισπανία σε αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Σέλβιν Μακ με 15 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 14-14 στα μισά της πρώτης περιόδου. Στο 7’ το «τριφύλλι» προσπέρασε με 18-16, ενώ το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 22-21. H Valencia Basket ξέφυγε με 26-21 στο 12’, όμως στο 13’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφερε το ματς στα ίσια (28-28).

Μάλιστα στο 15’ οι «πράσινοι» προσπέρασαν με 30-28 και στο 17’ ήταν μπροστά στο σκορ με 34-33. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 38-34 στο 18’, όμως το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 41-40 35’’ δεύτερα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ωστόσο, ως τη λήξη αυτού η ισπανική ομάδα έτρεξε ένα σερί 5-0 με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 45-41.

Στο 22’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ προσπέρασε με 49-47, αλλά η Valencia Basket πέτυχε να ξεφύγει με +6 (60-54) στο 16’. Η διαφορά έφτασε στους εφτά πόντους (68-61) στο 28’ με τους «πράσινους» να «απαντούν» με ένα σερί 5-0 (68-66) και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 70-66.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 81-70 στο 33’, ενώ στο 34’ η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους (82-70). Στο 38’ έγινε το 95-80 με τη Valencia Basket να φτάνει τελικά στη νίκη με 95-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 70-66, 95-83

Valencia Basket (Πονσαρνάου): Πρέπελιτς 18 (4), Πραντίγια, Πουέρτο 2, Τομπέι 11 (2), Κάλινιτς 4, Ντούμπλιεβιτς 9 (1), Βίβες 5 (1), Σαν Εμετέριο 11 (2), Γουίλιαμς 14 (1), Χέρμανσον 13 (2), Χιμένεθ
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 15 (3), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 3 (1), Όγκαστ, Παπαπέτρου 11 (1), Κασελάκης, Φόστερ 6, Νέντοβιτς 5 (1), Ουάιτ 9 (2), Μήτογλου 11 (1), Μπέντιλ 4, Σαντ-Ρος 11 (1).

Βόβορας: «Με 19 λάθη δύσκολα κερδίζεις»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Γιώργος Βόβορας, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με τη Valencia Basket:

«Ξέραμε από την αρχή πως θα έπρεπε να κοντρολάρουμε ρυθμό αν θέλουμε να κερδίσουμε μια ομάδα που είναι καλή επιθετικά, όπως είναι η Βαλένθια, με μεγάλο ταλέντο στο σκοράρισμα τόσο μέσα στη ρακέτα όσο και στην περιφέρεια. Γνωρίζαμε πως έπρεπε να κοντρολάρουμε τα λάθη μας αλλά υποπέσαμε σε 19. Με 19 λάθη είναι δύσκολο να κερδίσεις έναν εκτός έδρας αγώνα στην Ευρωλίγκα.

Θεωρώ πως μέχρι το 30’ το ματς ήταν κλειστό και είχαμε τις πιθανότητές μας να διεκδικήσουμε τη νίκη. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Βαλένθια είχε το μομέντουμ με καλές επιλογές στην επίθεση και πολλά εύστοχα τρίποντα με αποτέλεσμα τα πράγματα να γίνουν πολύ δύσκολα για εμάς».