Ιωνικός Helenic Coin – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 53 - 79

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε άνετα εκτός έδρας του Ιωνικού Helenic Coin με 79-53 σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League.

Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» αναδείχθηκε ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 18 πόντους, ενώ τον ακολούθησε ο Ντίνος Μήτογλου με 12.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και στο δεύτερο λεπτό προηγήθηκαν με 7-0, με το «τριφύλλι» να απαντά και να προσπερνά με 9-7 στο 4’. Το «πράσινο» σερί έφτασε στο 14-0 για το 14-7 του πέμπτου λεπτού. Η διαφορά έφτασε στο +9 στο 9’ (12-21) πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 21-14.

O Ιωνικός Helenic Coin κατάφερε να μειώσει σε 25-23 στο 14’, όμως ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ «απάντησε» με ένα επιμέρους 10-0 για το 35-23 του 17’. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-28 και στο 21’ έγινε το 43-28. Στο 24’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 17 πόντους διαφορά (47-30), ενώ στο 29’ έφτασε μέχρι το +19 (39-58).

Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ με 60-41 και στο 31’ ξέφυγε με 64-41. Η συνέχεια του ματς είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να φτάνει εύκολα στη νίκη με 79-53.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 28-40, 41-60, 53-79

Ιωνικός Helenic Coin (Αγγέλου): Σμιθ 15 (1), Πριντζέτ, Χάμοντς 5 (1), Χόλογουελ 12 (1), Τουντζιαράκης, Πετρόπουλος, Βλάχος, Φιτζπάτρικ 11 (1), Μουχαμίν, Χουγκάζ 10,
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 8 (1), Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ 2, Κασελάκης 4, Βουγιούκας 1, Καλαϊτζάκης 6, Φόστερ 5 (1), Νέντοβιτς 18 (3), Γουάιτ 4, Μήτογλου12, Μπέντιλ 6.

Βόβορας: «Είχαμε ενέργεια για 40 λεπτά»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Γιώργος Βόβορας δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα: «Μετά από μια δύσκολη εβδομάδα ήρθαμε να παίξουμε απέναντι σε μια ομάδα που γνωρίζαμε ότι είναι πολύ σκληρή και πολύ αθλητική. Μια ομάδα που θα βγάλει πολλή ενέργεια για 40 λεπτά και δεν θα αφήσει τίποτα στην τύχη. Μπορέσαμε για 40 λεπτά να έχουμε την απαιτούμενη ενέργεια και την απαιτούμενη συγκέντρωση. Κάναμε ένα καλό παιχνίδι και αυτό είναι το πιο σημαντικό. Όταν χτίζεις μια ομάδα να παίζεις σε κάθε ματς και σε κάθε λεπτό, με την απαιτούμενη συγκέντρωση. Συνεχίζουμε. Έχουμε μπροστά μας έναν Γολγοθά τις επόμενες ημέρες. Καλή συνέχεια στην ομάδα της Νίκαιας και στον coach Αγγέλου».