Crvena Zvezda mts Belgrade – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 74 - 71

Με ήττα αποχαιρέτισε το 2020 ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς έχασε εκτός έδρας από τον Crvena Zvezda mts Belgrade με 74-71 σε αναμέτρηση για την 17η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 20 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 2’ βρέθηκε να προηγείται με 6-0. Ο Crvena Zvezda mts Belgrade αντέδρασε και στο 7’ προσπέρασε με 13-10, ενώ στο 9’ ξέφυγε με 22-13! Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 22-15 υπέρ των γηπεδούχων, ενώ στο 11’ πήραν διψήφια διαφορά πόντων (25-15). Στο 12’ έγινε το 29-18, με το «τριφύλλι» να μειώνει σε 29-23 στο επόμενο λεπτό.

Ο Crvena Zvezda mts Belgrade έφτασε ξανά σε διψήφια διαφορά πόντων στο 16’ (41-25), ενώ στο 18’ αυτή ανήλθε στο +17 (48-31), πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 48-37. Στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου το «τριφύλλι» είχε σκοράρει δύο πόντους με τους γηπεδούχους να έχουν πετύχει μόλις έναν (49-39).

Στο 26’ ο Crvena Zvezda mts Belgrade έκανε το 54-39 και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 57-46. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν το τέταρτο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους 4-0 για το 57-50 του 31’ όμως οι γηπεδούχοι επανήλθαν στο +10 στο 34’ (62-52). 2’,21’’ πριν τη λήξη του αγώνα το «τριφύλλι» μείωσε σε 68-62, ενώ 1,5 λεπτό πριν την εκπνοή πλησίασε σε 68-65. Στα 53’’ ο Παπαπέτρου με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια (68-68) αλλά με 4/4 βολές οι Σέρβοι έκαναν το 72-68 στα 15’’ και πήραν τη νίκη με 74-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 48-37, 57-46, 74-71.

Crvena Zvezda mts Belgrade (Ράντονιτς): Ο’Μπράιαντ 5, Γουόλντεν 17 (3), Νταβίντοβατς 6, Λάζιτς, Ραντάνοφ 5 (1), Ντόμπριτς 11 (3), Γιάγκοντιτς 6 (1), Κούζμιτς 4, Κολόμ 13 (3).
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Μακ 5 (1), Παπαγιάννης 5, Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 20 (3), Κασελάκης 3 (1), Φόστερ 2, Νέντοβιτς 16 (2), Γουάιτ 8 (1), Μήτογλου 4, Μπέντιλ 6, Σαντ-Ρος 2.

Βόβορας: «Μπαίνουμε αργά στο πνεύμα»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Γιώργος Βόβορας, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα: «Πρώτα απ' όλα για ένα ακόμα παιχνίδι αρχίσαμε να μπαίνουμε στο πνεύμα αργά. Και στην Ευρωλίγκα όταν κάνει αυτό το λάθος τιμωρείται. Δεχτήκαμε 26 πόντους στη δεύτερη περίοδο και πέτυχαν 26 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο. Πρέπει να βρούμε τρόπο να αρχίζουμε καλύτερα τα παιχνίδια. Θα είναι δύσκολο να κερδίσουμε εκτός έδρας έτσι. Ο Ερυθρός Αστέρας είχε μεγάλη επιθυμία να πάρει το παιχνίδι, άρχισε καλύτερα. Δεν ήμασταν έτοιμοι να ματσάρουμε την ενέργειά τους. Στο δεύτερο ημίχρονο βάλαμε περισσότερη πίεση στον Αστέρα. Στο τέλος και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να είχαν κερδίσει. Ο Αστέρας ήταν πιο έτοιμος για αυτό το παιχνίδι. Δεν μπορείς να δεις πολλά παιχνίδια μακριά. Μόνο την επόμενη προπόνηση. Δεν έχουμε χρόνο να σκεφτούμε το παρελθόν. Πρέπει να βρούμε τρόπο να αλλάξουμε αυτή τη συμπεριφορά στο πρώτο ημίχρονο».