Κολοσσός H Hotels – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 82 - 95

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε εκτός έδρας του Κολοσσού H Hotels με 95-82 σε αναμέτρηση για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 20 πόντους, ενώ ο Σέλβιν Μακ είχε 9 πόντους και 10 ασίστ,.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να προηγείται με 10-8 στο 5’ και με 15-10 στο 7’. O Κολοσσός H Hotels αντέδρασε και στο 9’ προσπέρασε με 19-18, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους προηγούμενους με 22-20. Στο 12’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 28-24, ενώ στο 16’ πέτυχαν να πάρουν… αέρα 16 πόντων (40-24). Η διαφορά έφτασε στο +19 στο επόμενο λεπτό (26-45) και στο 18’ ανήλθε στους 20 πόντους (28-48).

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 54-36 υπέρ του «τριφυλλιού», όμως με σερί 6-0 ο Κολοσσός μείωσε σε 52-40 στο 22’. Στο 25’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 66-49, με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν σε 66-55 στο επόμενο λεπτό και σε 68-58 στο 29’. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ μπροστά στο σκορ με 71-58, με τον Κολοσσό H Hotels να ρίχνει τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους στο 33’ (67-76).

Οι «πράσινοι» επανέφεραν τη διαφορά στο +13 (71-84) στο 35’, αλλά στο 37’ οι Ροδίτες μείωσαν σε 86-79. Στο 38’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 93-79 και τελικά πήρε τη νίκη με 95-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-54, 58-71, 82-95

Κολοσσός H Hotels (Καντζούρης): Καμαριανός 2, Ξανθόπουλος 6 (2), Άρτις 20 (4), Άντριτς 10 (2), Γκόινς 10 (1), Γουότσον 8 (1), Λιάπης, Καντέρ 20 (1), Μπιλής, Ζάρας 4, Σπάισερ 2.
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Μπρέι 8 (2), Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 20 (4), Μπέντιλ 6, Σαντ-Ρος 14 (3), Μακ 9 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Όγκαστ 4, Κασελάκης 3 (1), Γουάιτ 12 (4), Μήτογλου 4.

Κάτας: «Ευχαριστημένος από την εικόνα μας, συγχαρητήρια στον Κολοσσό»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Όντεντ Κάτας, δήλωσε μετά το τέλος του εκτός έδρας αγώνα με τον Κολοσσό H Hotels: «Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την εικόνα μας σήμερα στην άμυνα αλλά και στην επίθεση. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε εφτά λάθη και δώσαμε πολλές ευκαιρίες στους αντιπάλους μας. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό για εμάς. Προστατεύσαμε τη μπάλα σωστά και παίξαμε πιο έξυπνα στην επίθεση. Στην τρίτη περίοδο κάναμε και πάλι εφτά λάθη, αλλά καταφέραμε σχετικά εύκολα να ελέγξουμε τον αγώνα. Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στον Κολοσσό. Πάλεψαν σκληρά και έβαλαν μερικά δύσκολα σουτ. Δεν είναι ποτέ εύκολο να αντιμετωπίσεις μια ομάδα που και οι πέντε παίκτες της που βρίσκονται στο παρκέ σουτάρουν καλά έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Ειδικά για μια ομάδα σαν εμάς που καλείται συνήθως να αντιμετωπίζει κοντύτερες ομάδες. Με εξαίρεση δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο γενικά μου άρεσε ο τρόπος που παίξαμε και ο τρόπος που οι παίκτες μας αντέδρασαν».