Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - TD Systems Baskonia Vitoria-Gasteiz 82 - 97

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ηττήθηκε εντός έδρας από την TD Systems Baskonia Vitoria-Gasteiz με σε αναμέτρηση για την 32η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Ντίνος Μήτογλου με 22 πόντους, ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 1’ προηγήθηκε με 6-2 χάρη σε 2/2 τρίποντα. Στο 4’ οι «πράσινοι» προηγούνταν με 10-7 και στο 6’ έκαναν το 12-8, όμως οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 16-15 στο 8’ και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 25-21. Η TD Systems Baskonia Vitoria-Gasteiz πέτυχε να ξεφύγει με 30-23 στο 12’ και με 37-27 στο 14’.  Το «τριφύλλι» μείωσε σε 39-34 στο 16’  πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 49-41.

Στο 22’ η διαφορά επανήλθε σε διψήφιο αριθμό (43-53) , ενώ στο επόμενο λεπτό έφτασε στο +13 (43-56). Οι φιλοξενούμενοι πήραν… αέρα 15 πόντων στο 24’ (43-58) και στο 28’ έφτασαν στο +16 (51-67), πριν το τέλος της τρίτης περιόδου με 72-59.

Η TD Systems Baskonia Vitoria-Gasteiz συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς ως το τέλος του αγώνα και πήρε τη νίκη με 97-82.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 41-49, 59-72, 82-97

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 3 (1), Παπαγιάννης 7, Μποχωρίδης 8 (2), Όγκαστ, Παπαπέτρου 3 (1), Χεζόνια 14, Κασελάκης, Γουάιτ, Μήτογλου 22 (2), Μπέντιλ 11 (1), Σαντ-Ρος 14 (3).
TD Systems Baskonia Vitoria-Gasteiz (Ιβάνοβιτς): Βιλντόζα 4, Χένρι 11, Σεντεκέρσκις 4, Ντιοπ, Πίτερς 9 (2), Ντράγκιτς 22 (3), Γκεντράιτις 25 (4), Πολονάρα 22 (5), Κούρουκς.

Κάτας: «Δεν μπορούσαμε να τους περιορίσουμε»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Όντεντ Κάτας, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα: «Το βλέπουμε και από το σκορ, δεν μπορούσαμε με τίποτα να τους περιορίσουμε. Αρχίσαμε καλά το παιχνίδι αλλά από τη στιγμή που μπήκε στο 5 ο Πολονάρα και χαμήλωσαν το σχήμα δεν προσαρμοστήκαμε σωστά. Αμυντικά δεν μπορούσαμε να τους σταματήσουμε και έβαλαν μεγάλα σουτ. Αυτό επηρέασε την αυτοπεποίθησή μας.

Το παιχνίδι αυτό ήταν πιο σημαντικό για την Μπασκόνια και εμείς έπρεπε να βγούμε με κίνητρο. Δεν είχαμε την αυτοπεποίθηση που χρειαζόταν. Δεν έχουμε να μάθουμε πολλά από αυτό το παιχνίδι, μόνο να είμαστε έτοιμοι πνευματικά για τέτοια παιχνίδια που έχουν γρήγορο ρυθμό».