Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Λαύριο Megabolt 103 - 74

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε του Λαυρίου Megabolt με 103-74 στον τρίτο αγώνα της σειράς των τελικών του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League και έκανε το υπέρ του 3-1. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Μπεν Μπέντιλ με 28 πόντους. Το τέταρτο ματς της σειράς θα διεξαχθεί στο Λαύριο την προσεχή Πέμπτη (10/6).

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 1’ βρέθηκε να προηγείται με 5-0, ενώ στο 3’ έκανε το 10-4. Στο 4’ το Λαύριο Megabolt μείωσε σε 10-9 και στο 5’ προσπέρασε με 11-10. Στο 7’ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο σκορ (15-15) με τους «πράσινους» να προσπερνούν με 21-15 στο 8’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 24-20. Στο 15’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 32-22 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 34-27 στο 16’. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τους «πράσινους» μπροστά στο σκορ με 44-30 που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 47-30, όμως στο 22’ το Λαύριο Megabolt μείωσε σε 47-41 καθώς έτρεξε ένα επιμέρους 11-0. Στο 23’ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε 49-44 με το «τριφύλλι» να αντιδρά και να ξεφεύγει με 54-44 στο επόμενο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 62-47 στο 26’ και το 66-50 στο 28’, πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 71-57. Το Λαύριο Megabolt πλησίασε σε 71-62 στο 31’ αλλά ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε… αέρα 16 πόντων στο 33’ (80-64).

Στο 36’ η διαφορά έφτασε στο +25 (92-67) μετατρέποντας τη συνέχεια του αγώνα σε τυπική διαδικασία. Τελικά, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε στη νίκη με 103-74.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 44-30, 71-57, 103-74

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας):  Μπρέι 21 (7), Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 16 (1), Χεζόνια 3 (1), Δίπλαρος 1, Κασελάκης 5 (1), Γουάιτ 11 (3), Μήτογλου 6, Μπέντιλ 28, Σαντ-Ρος 2.
Λαύριο Megabolt (Σερέλης): Κόζι 11 (3), Κάρτερ 14 (1), Σάβατζ 3 (1), Μουράτος 12 (1), Ντιαλό 11 (3), Ντέιβις 7 (1), Περσίδης 3 (1), Ανοσίκε 2, Γερομιχαλός 7 (1), Μαστρογιαννόπουλος 2.

Κάτας: «Πρέπει να μην χαλαρώνουμε»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Όντεντ Κάτας, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του τρίτου τελικού με το Λαύριο Megabolt: «Νομίζω πως ήμασταν συνεπείς αμυντικά, με εξαίρεση το 3ο δεκάλεπτο. Σε κάθε ματς το Λαύριο έχει ένα καλό δεκάλεπτο, που βάζει τα σουτ. Πρέπει να μένουμε συγκεντρωμένοι, να μην χαλαρώνουμε. Έχουν μια επικίνδυνη και ποιοτική ομάδα. Έδειξαν χαρακτήρα σε όλη τη σεζόν, αλλά και στα πλέι οφ. Πρέπει να είμαστε έτοιμοι για το Game 4, αρχίζοντας από την άμυνά μας. Στο δεύτερο ημίχρονο χρησιμοποιήσαμε σωστά τον Ντίνο και τον Μπεν, βρήκαμε το σχήμα που κυριάρχησε. Μου άρεσε ο τρόπος που παίξαμε και στην επίθεση. Πάμε για το τέταρτο ματς, το οποίο θα έχει να κάνει με την νοοτροπία μας. Οφείλουμε να είμαστε έτοιμοι, σε αντίθεση με ό,τι συνέβη στο Game 2. Αυτό θα αρχίσει μέσα από την άμυνά μας».

Σε ερώτηση για την εμφάνιση του Μπεν Μπέντιλ και την πρόοδό του σχολίασε: «Πρώτα από όλα, είναι ένας εξαιρετικός άνθρωπος, μου αρέσει ο χαρακτήρας του. Από εκεί και πέρα, είναι ποιοτικός παίκτης. Ειδικά απέναντι στο σχήμα του Λαυρίου βρήκαμε επιτέλους τον τρόπο να τον χρησιμοποιήσουμε. Είναι πάντα έτοιμος, είτε για 10', είτε για 20'. Είμαι πολύ χαρούμενος για την εμφάνισή του, ήταν πολύ καλός. Ήταν από τους βασικούς λόγους που κερδίσαμε. Γι' αυτό έχουμε μεγάλο ρόστερ. Στο επόμενο ματς μπορεί να βγει μπροστά κάποιος άλλος».

Από μέρους του ο Χρήστος Σερέλης τόνισε: «Το αποτέλεσμα και η διαφορά μοιάζουν με τον πρώτο αγώνα. Όμως, θεωρώ πως σήμερα η ομάδα μου για 25' ήταν ανταγωνιστική. Παίξαμε σχεδόν όπως θέλαμε να παίξουμε κυρίως εκτός έδρας απέναντι στον Παναθηναϊκό. Δείξαμε καλά στοιχεία και είμαστε ικανοποιημένοι από αυτά.

Σίγουρα, όταν χάνεις τη συγκέντρωσή σου με τον Παναθηναϊκό όχι για 3-4', αλλά για δυο - τρεις φάσεις, είναι αρκετό για να πάρει μια διαφορά και να καθαρίσει το ματς.

Θεωρώ ότι στο πρώτο ημίχρονο με δύο - τρεις αβλεψίες μας η διαφορά πήγε στους 14π. και το παιχνίδι δεν ήταν σε καμία περίπτωση για να λήξει το πρώτο μέρος με σκορ 44-30. Επίσης, στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου είχαμε την ευκαιρία να είμαστε κοντά, στους 9-10 πόντους διαφορά. Όμως, φάγαμε τρίποντο στον αιφνιδιασμό στο τέλος.

Προφανώς, το πιο πιθανό είναι πως δεν θα άλλαζε το ποιος θα ήταν ο νικητής. Αλλά, νομίζω και πάλι ότι αυτή η διαφορά, η σημερινή, δεν αντικατοπτρίζει την προσπάθεια της ομάδας μου, που ήταν αρκετά καλή, σε σχέση με το πρώτο ματς που χάσαμε.

Επιστρέφουμε στο Λαύριο. Ο τρόπος παιχνιδιού μας είναι γνωστός. Είμαστε στους τελικούς, ακόμα και αυτοί που δεν μας είχαν παρακολουθήσει πολύ πλέον έχουν καταλάβει τον τρόπο μας και τον ξέρουν. Δεν θα αλλάξουμε κάτι. Η ομάδα έχει μια νοοτροπία και μια φιλοσοφία και παίζει σε όλα τα παιχνίδια με την ίδια. Θα προσπαθήσουμε, αν είναι δυνατό, να είμαστε ανταγωνιστικοί απέναντι στον Παναθηναϊκό και να κερδίσουμε».