Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – CSKA Moscow 74 - 98

Η CSKA Moscow επικράτησε με 98-74 του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 16 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (7-7 στο 3’). Στο 4’ το «τριφύλλι» προσπέρασε σε 13-10 με τους φιλοξενούμενους να «απαντούν» με ένα επιμέρους 7-0 και να προσπερνούν με 17-13 στο επόμενο λεπτό. Το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε την CSKA Moscow προηγούμενη με 26-20, ενώ στο 13’ ξέφυγε με 37-20. H ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ολοκλήρωσε ένα σερί 23-0 φτάνοντας στο υπέρ της 40-20 στο 14’, ενώ στο 17’ ξέφυγε με 51-26.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 60-33 και στο 21’ η CSKA ξέφυγε με 62-33. Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 62-39 στο 23’ όμως στο 25’ η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους (41-71). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 77-55 και στο 33’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 84-55, πριν το τέλος του αγώνα με 98-74.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 33-60, 55-77, 74-98

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι 15 (3), Μέικον 11, Παπαγιάννης 9, Μποχωρίδης, Καββαδάς, Παπαπέτρου 16, Κασελάκης, Γουάιτ 6, Αβδάλας, Νέντοβιτς 3 (1), Έβανς 5 (1), Σαντ-Ρος 9.
CSKA Moscow (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 8 (2), Μπολομπόι 8, Κομένκο 3, Ούκχοφ 7 (2), Χάκετ 17 (4), Αντόνοφ 2, Βόιτμαν 5 (1), Σενγκέλια 16 (1), Μιλουτίνοφ 2, Γκριγκόνις 19 (4), Κουρμπάνοφ 5 (1), Σβεντ 6 (2).

Πρίφτης: «Να συγκεντρωθούμε στο επόμενο ματς»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Δημήτρης Πρίφτης, δήλωσε μετά το τέλος της αναμέτρησης: «Καλή χρονιά σε όλους. Σας εύχομαι τα καλύτερα, για εσάς και τις οικογένειές σας, με υγεία και δύναμη. Αναφορικά με το ματς, δυστυχώς είχαμε ένα πολύ κακό διάστημα στη 2η περίοδο, τριών - τεσσάρων λεπτών. Η ΤΣΣΚΑ ήταν πιο έτοιμη και πιο αποτελεσματική στο τρίποντο. Έπαιξε σε ένα παιχνίδι επαφών, που ήταν δύσκολο να ακολουθήσουμε. Έχουμε ένα ματς μπροστά μας σε δύο μέρες. Θα πρέπει να κρατήσουμε το μυαλό μας και να συγκεντρωθούμε για το επόμενο ματς».