Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ – Ηρακλής 70 - 58

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε με 70-58 του Ηρακλή σε εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 13ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Οκάρο Γουάιτ με 19 πόντους.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης οι αθλητές και των δύο ομάδων τίμησαν τη μνήμη του 19χρονου Άλκη Καμπανού, κρατώντας πανό με τα τελευταία λόγια του Άλκη («Σας Παρακαλώ Μη Με Χτυπάτε Άλλο»). Επίσης, τηρήθηκε λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Άλκη και του πρώην προέδρου του Άρη, Θεόφιλου Μητρούδη που έφυγε από τη ζωή.

Ο Ηρακλής μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 5’ προηγήθηκε με 13-4 με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να μειώνει σε 14-10 στο 7’ και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 18-12. Οι «πράσινοι» πλησίασαν σε 18-17 στο 12’, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 22-17 στο επόμενο λεπτό. Στο 15’ ο Ηρακλής ξέφυγε με 31-21 και στο 17’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μείωσε σε 31-27, πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 35-32.

Στο 23’ ο Γηραιός πήρε ξανά προβάδισμα οκτώ πόντων (34-42) με το «τριφύλλι» να μειώνει σε 44-43 στο 27’ και να προηγείται με 46-44 στο 29’. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 48-48 και στο 32’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε το υπέρ του 55-48. Στο 33’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (58-48) για τους «πράσινους», όμως ο Ηρακλής πλησίασε σε 58-53 στο 35’. Τελικά, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έφτασε στη νίκη με 70-58.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 32-35, 48-48, 70-58

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 7 (1), Παπαγιάννης 5, Μποχωρίδης 9 (1), Καββαδάς 3, Κασελάκης 8 (1), Γουάιτ 19 (3), Γιόβιτς 4, Έβανς 11 (1), Μαντζούκας, Σαντ-Ρος 4.
Ηρακλής (Μέξας): Σταμάτης 10 (2), Σκορδίλης 5 (1), Χένρι 12, Γκάρετ 15, Φίλλιος 4, Χαριτόπουλος 3 (1), Πετανίδης, Ντολεζάι 4, Παπαδάκης 5 (1).

Πρίφτης: «Το μυαλό μας δεν ήταν εδώ»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Δημήτρης Πρίφτης, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με τον Ηρακλή: «Είναι σημαντικό ότι κερδίσαμε. Είναι σαφές ότι το μυαλό μας δεν ήταν εδώ, δεν είχαμε συγκέντρωση. Είχαμε έρθει να παίξουμε ένα εύκολο παιχνίδι. Σε κάθε ματς υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να τα κάνεις και τα δύο βασικά είναι να τρέχεις και να ακουμπάς τον αντίπαλο. Είναι ενδεικτικό πως σε όλο το παιχνίδι είχαμε δύο - τρία επιθετικά ριμπάουντ και στο τελευταίο δεκάλεπτο πήραμε οκτώ. Προφανώς, είχαμε κακή νοοτροπία στο μεγαλύτερο διάστημα, με βάση την ένταση που δείξαμε. Το σβήσουμε αυτό τώρα γιατί έχουμε μια δύσκολη και κρίσιμη εβδομάδα μπροστά μας. Συγχαρητήρια στον Ηρακλή για τον τρόπο που αγωνίστηκε».

Για την προσαρμογή του Νίκου Χουγκάζ ανέφερε πως: «Θα μπορούσε να παίξει σήμερα, αν ήμασταν από την αρχή σοβαροί. Είναι εδώ κάποιες μέρες. Και άλλοι θα μπορούσαν να αγωνιστούν. Δεν ήμασταν σοβαροί από την αρχή και το σημαντικό είναι να κερδίζουμε τα ματς».

Σχετικά με τον Ιωάννη Παπαπέτρου και την επικείμενη απουσία του από το Final Four σχολίασε ότι: «Είπα πως αυτό είναι το πιθανότερο».

Σε ερώτηση για το αν υπάρχει θέμα συμμετοχής του Νεμάνια Νέντοβιτς είπε πως: «Όχι, όχι. Θα αγωνιστεί κανονικά, εκτός απροόπτου».

Τέλος, αναφορικά με τους Νέντοβιτς – Γιόβιτς τόνισε ότι: «Ο Γιόβιτς αισθάνεται καλύτερα σε θέμα καρδιοαναπνευστικού στα τελευταία δύο παιχνίδια, αυτό είναι σαφές. Σε ό,τι αφορά τον Νέντοβιτς, έχουμε μπροστά μας δύο παιχνίδια, πρώτα ο Θεός. Στα τελευταία ματς έχει παίξει 30+ λεπτά. Προτιμώ να είναι πιο ξεκούραστος και να αποφύγουμε τους κινδύνους, παρά να τον εξαντλήσω. Δεν υποτιμώ κανένα παιχνίδι, αλλά πήραμε μια απόφαση από κοινού για τη σημερινή αναμέτρηση. Έχει ρυθμό, έχει παίξει αρκετά στα τελευταία παιχνίδια».