Στον τελικό του Κυπέλλου ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ

Στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου Ανδρών, που λαμβάνει χώρα στο Ηράκλειο της Κρήτης, προκρίθηκε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ καθώς επικράτησε με 85-68 του Προμηθέα Πάτρας στον πρώτο ημιτελικό. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 17 πόντους.

Στον μεγάλο τελικό της Κυριακής (20/2, 17.00) ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 3' βρέθηκε να προηγείται με 11-5. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αντέδρασε και με σερί 6-0 έφερε το ματς στα ίσια στο επόμενο λεπτό (11-11). Στο 7' οι Πατρινοί έκαναν το υπέρ τους 19-11 και στο 9' ξέφυγαν με 25-13 πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 27-13. Οι "πράσινοι" μείωσαν σε 31-22 στο 13' και σε 35-31 στο 17'. Στο 18' το "τριφύλλι" κατάφερε να προσπεράσει με 36-35, ενώ το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Προμηθέα προηγούμενο με 39-38.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κατάφερε να ξεφύγει με 43-39 στο 22' και στο 25' να κάνει το 50-44. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους "πράσινους" προηγούμενους με 58-50, ενώ στο 31' έγινε το 61-50. Ο Προμηθέας μείωσε σε 63-57 στο 33' αλλά στο 35' ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε προβάδισμα 13ων πόντων (57-70) και έφτασε στη νίκη με 85-68.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 39-38, 50-58, 68-85

Προμηθέας Πάτρας (Ζούρος): Ρέι 19 (1), Γκάντι 4, Χαντ 6, Αγραβάνης 14 (1), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Σίμπσον 11 (1), Άντριτς 9 (1), Μπαζίνας 2, Τανούλης.
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Μέικον 12 (2), Παπαγιάννης 12, Μποχωρίδης 3 (1), Κασελάκης, Γουάιτ 12, Γιόβιτς, Έβανς 15 (1), Μαντζούκας 6 (2), Σαντ-Ρος 8 (1)

Πρίφτης: «Την Κυριακή να μπούμε δυνατά από την αρχή»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Δημήτρης Πρίφτης, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα: «Αρχίσαμε το παιχνίδι υποτονικά στην άμυνα. Όταν ανεβάσαμε την πίεση και δυσκολέψαμε τον αντίπαλο, προωθητικά και με υπομονή κερδίσαμε καθαρά στο δεύτερο ημίχρονο. Μένει ένα ακόμη παιχνίδι να παίξουμε δυνατά, να εξαντλήσουμε τις πιθανότητές μας και να είμαστε σίγουρα πιο ανταγωνιστικοί από ό,τι σήμερα. Είσαι αυτό που είσαι κάθε μέρα και σε διάρκεια. Η εμφάνιση του δευτέρου μέρους δείχνει τις δυνατότητές μας. Πρέπει να είμαστε κοντά σε αυτό που μπορούμε. Είναι σημαντικό να έχουμε 3-4 παίκτες σε καλή επιθετική μέρα και όλη η ομάδα να είναι καλή στην άμυνα. Σήμερα δεν το κάναμε από την αρχή. Πιστεύω πως την Κυριακή θα μπούμε δυνατά από το ξεκίνημα. Έχουμε κάποιους μικροτραυματισμούς που μας δυσκολεύουν στη διαχείριση του ρόστερ, αλλά θα είμαστε αυτοί που είμαστε και σήμερα».

Ο Γιώργος Παπαγιάννης δήλωσε: «Δεν ξεκινήσαμε όπως θέλαμε, ο Προμηθέας πήρε ένα καλό προβάδισμα. Όμως επιστρέψαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Ελέγξαμε τα ριμπάουντ και βελτιωθήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο με αποτέλεσμα να πάρουμε τη νίκη».