Λάρισα - Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ  84 - 77

Η Λάρισα επικράτησε με 84-77 του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στην έδρα της στη δεύτερη μεταξύ της αναμέτρηση της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Stoiximan Basket League και έκανε το 1-1 στη σειρά. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ντάριλ Μέικον με 27 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξεκίνησε το ματς προηγούμενος με 8-4 στο 4’, ωστόσο η Λάρισα προηγήθηκε με 9-8 στο επόμενο λεπτό. Στο 8’ οι Θεσσαλοί πήραν… αέρα δέκα πόντων (21-11), ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο με 26-13!

Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους στο 13’ (38-17) και στο 14’ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 43-17! Οι «πράσινοι» μείωσαν σε 47-36 στο 19’ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 50-38.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 57-43 στο 25’, όμως το «τριφύλλι» απάντησε και ως το τέλος του δεκαλέπτου μείωσε σε 62-57. Στο 31’ οι «πράσινοι» πλησίασαν σε 64-60, όμως στο 34’ η Λάρισα πήρε και πάλι διψήφια διαφορά (71-61). Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μείωσε σε 73-70 στο 36’ αλλά οι Θεσσαλοί κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 84-77.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 50-38, 62-57, 84-77

Λάρισα (Τακιανός): Κρουμπάλι 16 (2), Τσαϊρέλης 6, Γκριν 19 (4), Καράμπελας 7 (1), Μπέρζινς 5 (1), Μάριτς 10, Μούντι 14 (2), Χάντσον 7 (1).
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Βόβορας): Σίβα, Μέικον 27 (3), Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης 3 (1), Παπαπέτρου 19 (3), Κασελάκης 2, Γουάιτ, Νέντοβιτς 4, Εβανς 3, Σαντ-Ρος 9 (1)

Βόβορας: «Μπήκαμε στο παιχνίδι μετά το 15’»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Γιώργος Βόβορας, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του εκτός έδρας αγώνα με τη Λάρισα:

«Η Λάρισα μπήκε πολύ καλύτερα από εμάς στο παιχνίδι. Βρήκε ρυθμό, έβαλε μεγάλα σουτ. Εμείς ουσιαστικά ξεκινήσαμε να μπαίνουμε στο παιχνίδι μετά το 15'. Ήμασταν πολύ κακοί και στο αμυντικό και στο επιθετικό κομμάτι. Είχαμε ένα πολύ κακό διάστημα 15 λεπτών.

Ξεκινήσαμε μέσα από την ισορροπία στην επίθεση να μπούμε στο παιχνίδι σιγά σιγά. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα πάλεψε και στο τέλος οι λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά. Πρέπει να δούμε τι έφταιξε στα πρώτα 15 λεπτά. Η Λάρισα έχει δείξει εξαιρετικό πρόσωπο με πολύ μεγάλη διάθεση. Σίγουρα πρέπει να κάνουμε την αυτοκριτική μας και να δούμε τα λάθη μας».