Λάρισα – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 74 – 62

Η Λάρισα επικράτησε με 74-62 του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στην τέταρτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα ημιτελικά της Stoiximan Basket League και έστειλε τη σειρά σε πέμπτο παιχνίδι. Πρώτοι σκόρερ για τους «πράσινους» ήταν οι Ντάριλ Μέικον και Ιωάννης Παπαπέτρου με 12 πόντους έκαστος.

​​​​​​

Η Λάρισα ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 3’ προηγήθηκε με 7-4, ενώ στο 5’ πήρε προβάδισμα εννέα πόντων (12-4). Στο 7’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (17-6) και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 19-11 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ μείωσε σε 22-18 στο 13’, ενώ στο 15’ πλησίασε σε 25-23. Οι «πράσινοι» κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 30-29 και στο 22’ ξέφυγαν με 35-29. Η Λάρισα προσπέρασε με 46-44 στο 27’ και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 52-50. Στο 32’ το «τριφύλλι» πήρε προβάδισμα με 59-54 αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έφτασαν στη νίκη με 74-62.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 29-30, 52-50, 74-62

Λάρισα (Τακιανός): Κρουμπάλι 12, Καράμπελας 1, Μπέρζινς 2, Μάριτς 6, Μούντι 13 (1), Χάντσον 10 (1), Ζάρας 17 (4), Παπαντωνίου
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Γιώργος Βόβορας): Σίβα 2, Παπαγιάννης 3, Παπαπέτρου 11 (1), Γουάιτ 4, Νέντοβιτς 11 (1), Μέικον 13 (1), Μποχωρίδης, Κασελάκης 9 (1), Έβανς 5, Σαντ-Ρος 4 (1)

Βόβορας: «Όποιος ήταν στο παιχνίδι κατάλαβε τι έγινε»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Γιώργος Βόβορας, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του εκτός έδρας αγώνα με τη Λάρισα: «Έγινε ένα πολύ νευρικό παιχνίδι. Οι συνθήκες ήταν άθλιες και για τις δύο πλευρές. Δεν μπορούσε να παιχτεί αγώνας σε αυτές τις συνθήκες. Η μία ομάδα είχε 50% στις βολές και η άλλη 65%. Υπήρχε πολλή νευρικότητα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν διαβάσαμε το παιχνίδι και είχαμε λάθος επιλογές. Έχουμε ακόμα ένα παιχνίδι μπροστά μας και θα είμαστε έτοιμοι».

Για την ένταση που υπήρχε στο τέλος του αγώνα στην ομάδα απάντησε ότι: «Όποιος ήταν στο παιχνίδι κατάλαβε τι έγινε».