Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 52 - 67

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 67-52 του Παναθηναϊκού στον τελικό του Super Cup 2022 by aegean islands που έλαβε χώρα στη Ρόδο. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Πάρις Λι με 12 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς και προηγήθηκε με 9-2 στο 3’ με τον Ολυμπιακό να απαντά με ένα σερί 8-0 για το υπέρ του 10-9 του 6’. Στο 9’ οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 18-11 πριν το τέλος του δεκαλέπτου με 18-15.

Στα μισά της δεύτερης περιόδου οι πράσινοι προσπέρασαν με 24-23 και στο 17’ ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 30-24. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 32-32 στο 19’ και το τέλος του ημιχρόνου ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 37-34 υπέρ του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με ένα σερί 7-0 για το 44-34 του 22', ενώ στο επόμενο λεπτό ξέφυγε με 47-36. Στο 28' έγινε το 54-42 και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 56-43.

Στο 31' ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 16 πόντων (43-59) και έφτασε τελικά στη νίκη με 67-52.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-37, 43-56, 52-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 12 (2), Παπαγιάννης 8, Γουίλιαμς 10 (2), Γκριγκόνις, Μποχωρίδης 8 (2), Άντριους 2, Γ. Καλαϊτζάκης, Πονίτκα 8 (1), Γκουντάιτις.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1), Κάναν 6 (2), Φαλ 12, Βεζένκοβ 12 (2), Παπανικολάου 2, Λούντζης 2, Λαρεντζάκης 11 (1), Σλούκας 2, Μπόλομποϊ 9, Πίτερς 2, ΜακΚίσικ 5 (1).

Ράντονιτς: «Κάναμε λάθη και στις δύο πλευρές»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Ντέγιαν Ράντονιτς δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα: «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό για τη νίκη του. Στο πρώτο ημίχρονο πήγαμε πολύ καλά στον αμυντικό τομέα, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου κάναμε λάθη και στις δύο πλευρές. Στα τελευταία λεπτά είχαμε την ευκαιρία, τα ανοιχτά σουτ, για να μειώσουμε, αλλά χάσαμε πολλά ελεύθερα σουτ, με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να πλησιάσουμε στο σκορ».

Από μέρους του Λευτέρης Μποχωρίδης τόνισε: «Μπράβο στον Ολυμπιακό. Έπαιξε καλύτερα και άξιζε την νίκη. Εμείς ήμασταν κατώτεροι των προσδοκιών. Ξεκινήσαμε καλά αλλά επιτρέψαμε στον Ολυμπιακό να κάνει το παιχνίδι του. Συνεχίζουμε και κοιτάμε μπροστά».