Ιωνικός – Παναθηναϊκός 62 - 86

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα εκτός έδρας του Ιωνικού με 86-62 σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 14 πόντους.

Ο Ιωνικός βρέθηκε να προηγείται με 7-4 στο 5’ με τον Παναθηναϊκό να προσπερνά με 9-7 στο 7’ και να κλείνει το δεκάλεπτο στο +6 (11-17). Στο 12’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό για το «τριφύλλι» (11-24) που ξέφυγε με 35-18 στο 15’. Στο επόμενο λεπτό η διαφορά έφτασε στο +17 (18-37) για τον Παναθηναϊκό και στο 18’ έγινε το 41-20 πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 48-26. Οι πράσινοι έκαναν το 50-26 στο 21’, ο Ιωνικός μείωσε σε 54-35 στο 25’ και στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 62-35. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 65-41 και στο 32’ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 65-48. Στο 34’ πλησίασε σε 70-55 με το «τριφύλλι» να ξεφεύγει με 78-55 στο επόμενο λεπτό. Η συνέχεια του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να φτάνει άνετα στη νίκη με 86-62.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 26-48, 41-65, 62-86

Ιωνικός (Μέξας): Σίμονς 6 (2), Κιούσσης, Πετανίδης, Κορκοντζέλος, Αρσενόπουλος 15 (3), Μαυροκεφαλίδης 20, Οκεκουόγεν 1, Μάντζαρης, Χόκινς 10 (2), Λέισι 6 (1), Λόουτον 4
Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 9, Γουόλτερς 4, Παπαγιάννης 12 (1), Μποχωρίδης 14 (3), Γουίλιαμς, Άντριους 2, Γ. Καλαϊτζάκης 6, Χουγκάζ 3 (1), Πονίτκα 6, Γκριγκόνις 9 (1), Μαντζούκας 8 (2), Γκουντάιτις 13

Ράντονιτς: «Είχαμε διάρκεια, ελέγξαμε το παιχνίδι»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα: «Με δύο παιχνίδια σε μία βδομάδα για την Euroelague δεν είναι εύκολο να έρθεις στο παιχνίδι με τη συγκέντρωση στο 100%. Για μας ήταν σημαντικό να έρθουμε στο ματς και να έχουμε την κατάλληλη προσέγγιση και το κάναμε από την αρχή.

Είχαμε το πλεονέκτημα να ελέγξουμε το παιχνίδι σε όλη τη διάρκεια και να δώσουμε λεπτά συμμετοχής σε όλους τους παίκτες».