Παναθηναϊκός - Partizan Mozzart Bet Belgrade 89 - 91

Partizan Mozzart Bet Belgrade επικράτησε με 91-89 του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτοι σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκαν οι Ντουέιν Μπέικον και Νέιτ Γουόλτερς με 17 πόντους.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης η ΚΑΕ Παναθηναϊκός τίμησε δια χειρός του τιμ μάνατζερ, Σάββα Αρώνη, τον Ιωάννη Παπαπέτρου για την προσφορά του στην ομάδα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο 4’ βρέθηκαν να προηγούνται με 13-2. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα επιμέρους 4-0 για το 13-6 του επόμενου λεπτού, ωστόσο η Partizan Mozzart Bet Belgrade ξέφυγε με 20-8 στο 7’. Στο 9’ η σερβική ομάδα ξέφυγε με 31-13 πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 31-16. Στο 15’ το «τριφύλλι» μείωσε σε 37-28 όμως στο 17’ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 44-31.

Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε την Partizan Mozzart Bet Belgrade προηγούμενη με 54-41, όμως στο 22’ ο Παναθηναϊκός πλησίασε σε 54-48. Στο 25’ οι πράσινοι έφεραν το ματς στον πόντο (58-57) με τους φιλοξενούμενους να ξεφεύγουν με 65-57 στο 27’. Το «τριφύλλι» έκανε το 67-63 στο 29’ και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 68-64.

Στο 31’ οι πράσινοι μείωσαν σε 70-68 και στο 34’ οι φιλοξενούμενοι πήραν… αέρα εννέα πόντων (71-80). Τελικά η Partizan Mozzart Bet Belgrade έφτασε στη νίκη με 91-89.

Τα δεκάλεπτα: 16-31, 41-54, 64-68, 89-91

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3 (1), Γουόλτερς 17 (2), Λι 4, Παπαγιάννης 10 (1), Γουίλιαμς 14 (2), Μπέικον 17 (1), Πονίτκα 12, Γκριγκόνις 9 (1), Γκουντάιτις 3.
Partizan Mozzart Bet Belgrade (Ομπράντοβιτς): Λεντέι 13, Κοπρίβιτσα, Πάντερ 29 (6), Παπαπέτρου 2, Έξουμ 12, Λεσόρ 15, Άντζουσιτς 10 (1), Μαντάρ 10 (2).

Ράντονιτς: «Θα είμαστε έτοιμοι για το επόμενο παιχνίδι»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με την Partizan Mozzart Bet Belgrade: «Δεν θέλω να μιλήσω πολύ για το παιχνίδι. Ήταν ένα παιχνίδι που το χάσαμε σε μια κατοχή, σε 2 πόντους. Θα είμαστε έτοιμοι για το επόμενο παιχνίδι».