Παναθηναϊκός – Άρης 96 - 79

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα του Άρη στο ΟΑΚΑ με 96-79 σε αναμέτρηση για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Αρτούρας Γκουντάιτις με 16 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και στο 3’ βρέθηκε να προηγείται με 9-0, ενώ στο 6’ ξέφυγε με 19-0! Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 24-7 με τον Άρη να μειώνει σε 24-14 στο 12’.  Στο 14’ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε 26-17, όμως στο 16’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 33-19 και στο 19’ με 41-22 πριν το φινάλε του ημιχρόνου με το σκορ στο 45-24.

Οι πράσινοι πήραν προβάδισμα 28 πόντων (55-27) στο 24’ και στο 26’ έκαναν το 61-32. Στο 27’ ο Άρης μείωσε σε 61-41 καθώς έτρεξε ένα σερί 9-0 και στο 29’ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 70-44, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 74-49. Το «τριφύλλι» έκανε το 79-72 στο 32’ με τον Άρη να τρέχει ένα επιμέρους 8-0 για το 79-60 του 33’. Οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάτι περισσότερο και έτσι ο Παναθηναϊκός έφτασε άνετα στη νίκη με 96-79.

Τα δεκάλεπτα: 24-7, 45-24, 74-49, 96-79

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 3, Γουόλτερς 15, Λι 2, Παπαγιάννης 6, Γουίλιαμς 13 (3), Γ. Καλαϊτζάκης 13 (3), Σαμοντούροβ, Μπέικον 10 (2), Χουγκάζ, Πονίτκα 8, Μαντζούκας 10 (2), Γκουντάιτις 16.
Άρης (Καστρίτης): Χόχλερ 12 (3), Μήτρου Λονγκ 15 (1), Σανόγκο 6, Τολιόπουλος 16 (4), Καββαδάς 3, Φίλλιος 4, Νετζήπογλου 4, Πακ 4 (1), Χάγκινς 15 (3).

Ράντονιτς: «Ελέγξαμε το παιχνίδι»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του εντός έδρας αγώνα με τον Άρη: «Είχαμε μια δύσκολη εβδομάδα στην Euroleague με τα δύο συνεχόμενα ματς, ενώ μετά το ματς με την Μακάμπι είχαμε λιγότερο από δύο ημέρες για να προετοιμαστούμε για τον επόμενο αγώνα.

Η προσέγγισή μας ήταν καλή από την αρχή του αγώνα. Κάναμε καλό ματς και στις δύο πλευρές του παρκέ, πήραμε προβάδισμα και ελέγξαμε το παιχνίδι παρότι υποπέσαμε και 16 λάθη στο δεύτερο ημίχρονο».