Real Madrid – Παναθηναϊκός 83 - 68

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε εκτός έδρας από την Real Madrid με 83-68 σε αναμέτρηση για την 22η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους ήταν ο Πάρις Λι με 17 πόντους.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και στο 2’ βρέθηκαν να προηγούνται με 7-0 και στο 5’ ξέφυγαν με 15-2. Στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 17-7 και σε 23-14 στο 9’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 26-14. Η Real Madrid έκανε το 33-20 στο 13’ με το «τριφύλλι» να μειώνει σε 33-25 στο 15’. Στο 16’ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 42-25 και στο 18’ έκαναν το 46-25, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 48-30.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 54-39 στο 23’ με την Real Madrid να ξεφεύγει με 60-39 στο 25’. Στο 26’ οι πράσινοι μείωσαν σε 60-47 με τους γηπεδούχους να κάνουν το 66-47 στο επόμενο λεπτό. Το «τριφύλλι» πλησίασε σε 68-55 στο 29’, πριν το τέλος της τρίτης περιόδου με το σκορ στο 68-57.  Στο 34’ η Real Madrid έκανε το 74-59 και ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 76-65 στο 38’. Τελικά οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη με 83-68.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 48-30, 68-57, 83-68

Real Madrid (Ματέο): Γουίλιαμς-Γκος 6, Κοζέρ 4, Φερνάντεζ 5 (1), Χεζόνια 14 (1), Ροντρίγκεζ 3 (1), Ντεκ 6, Κορνελιέ 8 (1), Ταβάρες 6, Γιουλ 3, Γιαμπουσέλε 16, ΕνΝτιαγιέ, Μούσα 12.
Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 7 (1), Λι 17 (2), Παπαγιάννης 8 (2), Γουίλιαμς 3 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 4, Αβδάλας, Μπέικον 11 (3), Γκριγκόνις 12 (1), Γκουντάιτις 6.

Ράντονιτς: «Για να κερδίσεις τη Ρεάλ πρέπει να είσαι καλός για 40’»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του εκτός έδρας αγώνα με την Real Madrid: «Ήταν ένα άσχημο παιχνίδι για εμάς. Η Ρεάλ έπαιξε πολύ καλά. Εμείς κάναμε πολλά λάθη τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση στο πρώτο ημίχρονο και η Ρεάλ πήρε μεγάλο προβάδισμα. Στο δεύτερο ήμασταν ανταγωνιστικοί αλλά για να κερδίσεις τη Ρεάλ πρέπει να είσαι έτοιμος για να παίξεις καλά για 40 λεπτά. Συγχαρητήρια στη Ρεάλ».