Παναθηναϊκός – Κολοσσός H Hotels 87 -80

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 87-80 του Κολοσσού H Hotels στον τέταρτο προημιτελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Final 8 που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης και προκρίθηκε στον ημιτελικό της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει αύριο (18/2, 19.15) τον Ολυμπιακό. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Γιώργος Παπαγιάννης με 16 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα το ματς και στο 4' βρέθηκε να προηγείται με 12-0. Στο 7' ο Κολοσσός μείωσε σε 16-8 με τους πράσινους να ξεφεύγουν με 20-8 στο επόμενο λεπτό και με 24-10 στο 9'. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 27-10 και στο 11' έγινε το 29-10. Ο Κολοσσός μείωσε σε 29-16 στο επόμενο λεπτό με τους πράσινους να κάνουν το 36-16 στο 14'.

Στο επόμενο λεπτό η διαφορά έφτασε στο +25 (41-16) για τον Παναθηναϊκό και στο 19' ο Κολοσσός μείωσε σε 45-26. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 52-33 με τον Κολοσσό να μειώνει σε 59-45 στο 25'. Στο 29' οι πράσινοι ξέφυγαν με 69-47 πριμ το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με 71-49. Η ομάδα της Ρόδου πλησίασε σε 71-55 στο 32' με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 75-55 στο επόμενο λεπτό.

Στο 37' ο Κολοσσός μείωσε σε 77-70 και στο 38' σε 79-73. Μάλιστα ένα λεπτό πριν το τέλος οι θαλασσί πλησίασαν σε 82-78 ωστόσο ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πήρε τη νίκη με 87-80.

Τα δεκάλεπτα: 27-10, 52-33, 71-49, 87-80

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 15 (1), Γουόλτερς 4, Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 11 (1), Αγραβάνης 7 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 2, Μπέικον 14 (1), Πονίτκα 2, Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 13, Παπαγιάννης 16.
Κολοσσός Hotels (Παπαθεοδώρου): Σμιθ 3 (1), Σταρκς 16 (2), Μορέιρα 12, Χρυσικόπουλος, Γιανγκ 8 (2), Ντίξον 22 (4), Χατζηδάκης 2, Κατσίβελης 2, Κόφι 10, Γιαννόπουλος 5 (1).

Ράντονιτς: «Μετράει η νίκη»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Ντέγιαν Ράντονιτς, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Ήταν πολύ καλό το ξεκίνημα του αγώνα για μας. Η άμυνά μας ήταν όπως πρέπει να είναι. Αποκτήσαμε ένα μεγάλο προβάδισμα στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τελευταία περίοδο δεχτήκαμε 31 πόντους στην άμυνα, κάναμε πολλά λάθη και επιτρέψαμε στον Κολοσσό να πλησιάσει. Σε ένα ματς Κυπέλλου αυτό που μετρά είναι η νίκη. Έχουμε λιγότερες από 24 ώρες πλέον για να προετοιμαστούμε για το ματς με τον Ολυμπιακό. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι».