Παναθηναϊκός – Καρδίτσα Βιολογικό Χωριό 91 - 75

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε άνετα με 91-75 της Καρδίτσας Βιολογικό Χωριό στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 17η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Γιώργος Καλαϊτζάκης με 20 πόντους. Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων από το τραγικό δυστύχημα στα Τέμπη.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο ματς και στο 5’ βρέθηκε να προηγείται με 14-6, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 23-8. Στο 13’ οι πράσινοι ξέφυγαν με 30-12 και στο 16’ η διαφορά έφτασε στο +22 (40-18). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τη λήξη του ημιχρόνου μείωσαν σε 42-31, ενώ στο 23’ έριξαν τη διαφορά στους δέκα πόντους (48-38). Στο 29’ το «τριφύλλι» ξέφυγε με 71-47 και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 74-52. Η τέταρτη περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να φτάνει άνετα στη νίκη με 91-75.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 42-31, 74-52, 91-75

Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 10, Γουόλτερς 2, Λι 2, Παπαγιάννης 14 (2), Μποχωρίδης 6 (1), Γουίλιαμς, Παππάς, Γ. Καλαϊτζάκης 20 (1), Μπέικον 12 (3), Πονίτκα 11 (2), Μαντζούκας 14 (2).
Καρδίτσα Βιολογικό Χωριό (Παπανικολόπουλος): Πρίντζετ 7 (1), Έβανς 18, Αθηναίου 5 (1), Καλαϊτζάκης, Χάντερ 9 (3), Αγραβάνης 6, Γκιουζέλης 6 (2), Γουέστ, Γκαμπρόβσεκ 8, Σαρικόπουλος, Πεφάνης, Γκαλινατ 16 (3).

Σερέλης: «Αυτή είναι η νοοτροπία που θέλουμε»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Χρήστος Σερέλης, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του εντός έδρας αγώνα με την Καρδίτσα Βιολογικό Χωριό: «Καταρχάς, οι ώρες που περνάμε είναι δύσκολες και το τριήμερο εθνικό πένθος δεν είναι αρκετό για να βοηθήσουμε τις οικογένειες των θυμάτων. Η ομάδα έχει καταλάβει τη νοοτροπία που θέλουμε να έχει και αυτό είναι που θέλουμε να φτιάξουμε πρώτα και μετά να δούμε τα άλλα».

Για την κατάσταση των τραυματιών σχολίασε: «Φαίνεται να μην είναι σοβαρά. Μίλησα και με το ιατρικό επιτελείο πριν. Ίσως και τη Δευτέρα να μπορούν να κάνουν προπόνηση. Ξεκινήσαμε με 11 παίκτες και μείναμε με 9. Έχουμε και ένα πολύ δύσκολο και επιβαρυμένο πρόγραμμα στον Μάρτιο και δεν θέλουμε άλλον τραυματισμό».