AS Monaco – Παναθηναϊκός 84 -70

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 84-70 εκτός έδρας από την AS Monaco σε αναμέτρηση για την 27η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ματέους Πονίτκα με 11 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 9-8 στο 4’ αλλά τη AS Monaco να προσπερνά με 13-9 στο επόμενο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έκαναν το 16-10 στο 6’ και το 21-14 στο 9’ πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με το σκορ στο 21-17. Η AS Monaco ξέφυγε με 25-17 στο 11’, ενώ στο 15’ η διαφορά έφτασε στους δέκα πόντους (35-25).

Στο 16’ οι γηπεδούχοι έκαναν το 37-26 με τον Παναθηναϊκό όμως να μειώνει τη διαφορά και να κλείνει το ημίχρονο στο -6 (42-36). Οι πράσινοι μείωσαν σε 42-39 στο 21’ και σε 44-43 στο 22’, ενώ στο 23’ ισοφάρισαν σε 46-46.  Η AS Monaco ξέφυγε με 57-51 στο 27’ πριν το τέλος του δεκαλέπτου με 64-57. Στο 33’ η διαφορά έφτασε στο +11 (68-57) υπέρ των γηπεδούχων και στο επόμενο λεπτό έγινε το 71-57. Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 79-59 στο 37’ και έφτασαν στη νίκη με 84-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-36, 64-57, 84-70

AS Monaco (Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 12 (2), Μπράουν 6, Μονέκε 3, Λόιντ 18 (4), Μπλόσονγκειμ, Ντιαλό 18 (4), Μοτεγιούνας 7, Κουαταρά 4, Στραζέλ, Χολ 5, Τζέιμς 11 (1).
Παναθηναϊκός (Σερέλης):
Π. Καλαϊτζάκης 4 (1), Λι 9 (1), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 5 (1), Τόμας 9 (2), Σαμοντούροβ 4, Μπέικον 10 (2), Πονίτκα 11 (1), Γκριγκόνις 6 (2), Μαντζούκας.

Σερέλης: «Μας στοίχισαν αμυντικά ριμπάουντ και λάθη»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Χρήστος Σερέλης, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με την AS Monaco: «Ξέραμε από την αρχή πως θα είχαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια καλή ομάδα. Η Μονακό ήθελε πολύ το παιχνίδι. Θέλαμε να ελέγξουμε το αμυντικό ριμπάουντ και να αποφύγουμε τα εύκολα λάθη. Δυστυχώς είχαμε πρόβλημα σε αυτά. Χάσαμε 14 αμυντικά ριμπάουντ και είχαμε 18 λάθη. Δεν είχαμε καλό τρίτο δεκάλεπτο, Προσπαθήσαμε πολύ, είχαμε κιόλας την ευκαιρία να πάρουμε το προβάδισμα, αλλά στο τέλος της τρίτης περιόδου δεν παίξαμε με πειθαρχία στην άμυνα και χάσαμε τον αγώνα. Πιστεύω ότι ήταν δύσκολο να παίξουμε χωρίς τους τρεις παίκτες που έλειπαν λόγω τραυματισμού».