ΠΑΟΚ Mateco - Παναθηναϊκός 81 - 73

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε εκτός έδρας από τον ΠΑΟΚ με 81-73 σε αναμέτρηση για την 18η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Basket League. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ντουέιν Μπέικον με 16 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 4' βρέθηκε να προηγείται με 7-2 με τον Παναθηναϊκό να προσπερνά με 11-10 στο 8'. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους πράσινους μπροστά στο σκορ με 18-13.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο με ένα σερί 8-0 με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 21-18 στο 12', όμως στο 15' ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 28-23. Στο 17' το σκορ έγινε 35-29 για το «τριφύλλι», το οποίο ξέφυγε με 40-31 στο 18'. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 4-0 για το 40-35 του επόμενου λεπτού πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 40-38 καθώς το επιμέρους σκορ για τους ασπρόμαυρους έφτασε στο 7-0.

Στο 22’ οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 43-40 με το «τριφύλλι» να ανακτά το προβάδισμα στο επόμενο λεπτό (43-44). Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 48-44 στο 24’ και στο 26’ έκανε το 56-48, με τον Παναθηναϊκό να απαντά με ένα σερί 5-0 για το 56-53 του 27'. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο σκορ (61-61) με τους πράσινους να προηγούνται με 66-64 στο 33’. Στο 35’ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 72-66 και στο 37’ με 76-69 φτάνοντας τελικά στη νίκη με 81-73.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 38-40, 61-61, 81-73

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Φράνκε 10 (2), Ράιλι 7 (2), Τσιακμάς 6 (2), Χαντς 27 (2), Μαργαρίτης 3, Πόλι 12 (2), Σλαφτσάκης, Σάιμπερτ 6, Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης, Σαλούστρος, Ρένφρο 6
Παναθηναϊκός (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης, Λι 3, Γουόλτερς, Παπαγιάννης 12 (2), Μποχωρίδης 7 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 9, Μπέικον 16 (4), Πονίτκα 14 (2), Γκουντάιτις 2, Μαντζούκας.

Σερέλης: «Δεν υπάρχουν δικαιολογίες»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Χρήστος Σερέλης, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του εκτός έδρας αγώνα με τον ΠΑΟΚ: «Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ για τη νίκη. Ξέραμε ότι θα είναι κλειστό παιχνίδι και με τον νέο του προπονητή ήθελε να κερδίσει στην έδρα του μετά την ήττα από τον Προμηθέα. Δε ακολουθήσαμε κάποια πράγματα στην άμυνά μας. Έπρεπε να δεχθούμε λιγότερους πόντους. Είχαμε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα στο τέλος, βάλαμε μόνο 12 πόντους στην τελευταία περίοδο.

Δε διαβάσαμε τις προσαρμογές του ΠΑΟΚ. Ήμασταν βιαστικοί στο να εκτελέσουμε. Έβαλαν μεγάλα προσωπικά σουτ οι παίκτες του ΠΑΟΚ και εκεί χάσαμε το μυαλό μας. Οι 12 πόντοι τα λένε όλα.

Όσο για το βασικό πρόβλημα του Παναθηναϊκού είπε: «Ένα από τα βασικά προβλήματα είναι οι δύο ομάδες, μία στην Ελλάδα, μία στην Ευρώπη. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες, η ομάδα δεν έχει κάνει προπόνηση μαζί, υπάρχουν τραυματισμοί, δεν μπορούμε να βρούμε ομοιογένεια, όμως πρέπει να βρούμε τον τρόπο να προχωρήσουμε».