LDLC ASVEL Villeurbanne – Παναθηναϊκός 82 - 86

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εκτός έδρας της LDLC ASVEL Villeurbanne με 86-82 σε αναμέτρηση για την 29η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Πάρις Λι με 14 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 11-9 στο 4’ και τους γηπεδούχους να προσπερνούν με 16-15 στο 6’. Στο 9’ η LDLC ASVEL Villeurbanne ξέφυγε με 23-19 πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 26-20. Οι πράσινοι μείωσαν σε 26-25 στο 11’ και ισοφάρισαν σε 27-27 στο 12’. Στο 13’ το «τριφύλλι» έκανε το 32-27 και στο 15’ ξέφυγε με 36-29.  Η LDLC ASVEL Villeurbanne μείωσε σε 36-35 στο 16’ αλλά στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός πήρε εκ νέου προβάδισμα εφτά πόντων (42-35). Στο 19’ έγινε το 52-41 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 52-43.

Η LDLC ASVEL Villeurbanne μείωσε σε 56-50 στο 22’ όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει διαφορά 11 πόντων στο επόμενο λεπτό (50-61). Στο 27’ οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 63-58 με το «τριφύλλι» να κάνει το 70-60 στο 29’ πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου με 70-62.

Η LDLC ASVEL Villeurbanne μείωσε σε 70-64 στο 31’ με τους πράσινους να κάνουν το 74-64 στο 33’. Στο 36’ οι γηπεδούχοι έκαναν το 79-71 αλλά στο επόμενο λεπτό ο Παναθηναϊκός έκανε το 82-71. Η LDLC ASVEL Villeurbanne πλησίασε σε 84-78 1,5 λεπτό πριν το τέλος αλλά οι πράσινοι ήταν αυτοί που πήραν τη νίκη με 86-82.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 43-52, 62-70, 82-86

LDLC ASVEL Villeurbanne (Πάρκερ): Μάθιους 7 (1), Νουά 9 (1), Μποστ 7 (1), Καουντί 2 , Ντιό 3 (1), Τάιους 7, Ντε Κολό 12, Φαλ 13, Λάιτι 8 (2), Ομπασοχάν 8, Πονς 6 (2)
Παναθηναϊκός (Σερέλης): Λι 14 (1), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 2, Γουίλιαμς 13 (1), Τόμας 7 (1), Μπέικον 13, Πονίτκα 7 (1), Γκριγκόνις 9 (3), Μαντζούκας 9 (1), Γκουντάιτις 8.

Σερέλης: «Καλή νίκη για εμάς»

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Χρήστος Σερέλης, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα με την LDLC ASVEL Villeurbanne: «Ήταν ένα καλό παιχνίδι για εμάς με καλή εικόνα στην επίθεση. Βρήκαμε αρκετά ελεύθερα σουτ γιατί μοιράσαμε καλά την μπάλα, διαβάσαμε την άμυνα της Βιλερμπάν.

Από την άλλη πλευρά, αντιμετωπίσαμε κάποια προβλήματα στην άμυνα στο pick n' roll που τα διορθώσαμε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ήταν μια καλή νίκη για μας γιατί προερχόμασταν από διαδοχικές ήττες, αλλά τώρα φτάσαμε τα δύο διαδοχικά θετικά αποτελέσματα.

Τώρα κοιτάμε μπροστά, το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Μπορέσαμε να φτιάξουμε την ψυχολογία μας πριν από αυτό το παιχνίδι, για το οποίο θα δουλέψουμε σκληρά τις επόμενες δύο μέρες».